"با وجود تحریم ها"؛ واردات نفت ایران توسط 2 عضو رسمی و ناظر اتحادیه اروپا

© IRNAتولید نفت ایران با وجود ادامه تحریم‌های اقتصادی رکوردشکنی می کند
تولید نفت ایران با وجود ادامه تحریم‌های اقتصادی رکوردشکنی می کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.03.2024
اشتراک
مرکز آمار اروپا یورواستات از واردت نفت ایران توسط دو عضو رسمی و ناظر اتحادیه اروپا در سال 2023 با وجود تحریم ها خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد یک عضو رسمی اتحادیه اروپا و یک عضو ناظر این اتحادیه در سال 2023 از ایران نفت وارد کرده‌اند.
با وجود تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا بلغارستان به عنوان عضو رسمی این اتحادیه از ایران نفت وارد کرده است. بلغارستان در سال 2022 تنها 168 تن نفت یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده بود اما در سال 2023 واردات نفت یا فرآورده نفتی از ایران را تا 6 برابر افزایش داده و به 1058 تن رسانده است.
هرچند میزان واردات نفت بلغارستان از ایران در سال 2023 رقم قابل توجهی نیست اما نشان دهنده فشار تحریم های ایران بر بخش انرژی اعضای اتحادیه اروپا و تمایل این کشورها برای نادیده گرفتن تحریم ها علیه ایران است.
یورواستات پیش‌تر از واردات 70 هزار تن نفت یا فرآورده نفتی ایران توسط آلمان برای نخستین بار از سال 2018 خبر داده بود که با رسانه‌ای شدن این خبر دولت آلمان مجبور به موضع گیری شد و مدعی شد این رقم به اشتباه در آمار واردات از ایران درج شده و در واقع آلمان از مکزیک این محموله نفتی را وارد کرده است.
آمار یورو استات همچنین نشان می‌دهد گرجستان به عنوان عضو ناظر اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی 4438 تن نفت یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است. واردات نفت گرجستان از ایران در این سال نسبت به سال قبل رشد 6 درصدی داشته است.
گرجستان در سال 2022 بالغ بر 4161 تن نفت یا فراورده نفتی از ایران وارد کرده بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала