اسرائیل بمباران کاروان کمک‌رسانی به غزه را تکذیب کرد

© Sputnik / Artur Gabdrahmanovیونیسف حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه را قتل عام خواند
یونیسف حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه را قتل عام خواند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.03.2024
اشتراک
سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل در پی نتایج تحقیقات گفت: "ارتش به جمعیت فلسطینی‌هایی که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه تجمع کرده بودند، حمله نکرد و بیشتر آنها در اثر شلوغی و ازدحام کشته یا مجروح شدند."
به گزارش اسپوتنیک، رسانه های فلسطینی پیشتر گزارش داده بودند که اسرائیل در 29 فوریه به خیابان الرشید در غرب شهر غزه حمله کرد، جایی که صدها فلسطینی گرسنه برای دریافت کمک های بشردوستانه تجمع کرده بودند. وزارت بهداشت این منطقه گفت که در گلوله باران اسرائیل دست کم 112 نفر کشته و 760 نفر زخمی شدند. سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل بعداً در یک جلسه توجیهی گفت که سربازان اسرائیلی زمانی که توسط جمعیتی که به سمت آنها پیش می‌رفتند تهدید شدند، تیراندازی کردند.
بیانیه دانیل هاگری در کانال تلگرامی ارتش اسرائیل منتشر شد: "بررسی اولیه ما تایید کرد که ارتش اسرائیل به کاروان کمک‌های بشردوستانه حمله نکرده است. اکثر فلسطینی‌ها در نتیجه ازدحام جمعیت کشته یا زخمی شدند."
به گفته وی، پس از شروع ازدحام، سربازان اسرائیلی چندین تیر اخطار شلیک کردند که پس از آن چندین غارتگر به سمت آنها حرکت کردند و تهدیدی فوری ایجاد کردند. در نتیجه، سربازان ارتش اسرائیل حملات تلافی جویانه ای را علیه این افراد انجام دادند.
هاگری گفت که ارتش اسرائیل آماده انجام تحقیقات کامل در مورد این حادثه است تا احتمال وقوع حوادث تلخ مشابه در آینده را کاهش دهد.
در 7 اکتبر 2023، اسرائیل به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد. در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد.
حماس مدعی شد که حدود 200 تا 250 گروگان در نوار غزه وجود دارد. در این زمان، طبق داده های رسمی اسرائیل، 112 گروگان آزاد شده بودند، بیش از 30 نفر کشته شده بودند و حدود 100 نفر هنوز در منطقه محاصره فلسطین نگهداری می شدند.
وزارت بهداشت این منطقه گزارش داد که از 7 اکتبر 2023، 30410 نفر در نوار غزه کشته و 71700 نفر زخمی شده اند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала