گزارش و تحلیل

سخنگوی شورای نگهبان به اسپوتنیک: این تعداد تایید صلاحیت در انتخابات هیچ کشوری سابقه نداشته

© Sputnikهادی طحان، سخنگوی شورای نگهبان
هادی طحان، سخنگوی شورای نگهبان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.02.2024
اشتراک
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران،هادی طحان نظیف امروز در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما، پیرامون انتخابات پیش روی ایران نکاتی مطرح کرد.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی امری تعیین کننده و محوری است در روزگاری که برخی مردم دنیا با صندوق رای بیگانه هستند در نظام جمهوری اسلامی اراده و خواست مردم دولت ها و مجالس را سامان بخشیده است.
وی با اشاره به برگزاری دو انتخابات در روز جمعه اظهار داشت: انتخابات امسال در حدود ۶۰ هزار شعبه اخذ رای برگزار می شود، بیش از ۱۵ هزار نفر یعنی حدود ۷۵ درصد کسانی که شرایط داشتند تایید صلاحیت شدند.
در حال حاضر برای هر کرسی بیش از ۵۲ نفر فعالیت می‌کنند، بر اساس قانون با اینکه قاطبه مردم مسلمان هستند ولی اقلیت های دینی ما کرسی برای مجلس دارند.
طحان نظیف با اشاره به اینکه از اقشار مختلف در میان تایید صلاحیت شده ها وجود دارد، گفت: ما از حضور همه افراد شایسته و نخبگان در انتخابات استقبال می کنیم و به آن افتخار میکنیم با توجه به تعداد داوطلبان تایید صلاحیت شده زمینه انتخاب نمایندگانی شایسته فراهم است.
ما در این دوره ۲۳۰ هزار ناظر مردمی داریم، علاوه بر آن نمایندگان کاندیدا در روز اخذ رای حضور دارند که تعدادشان ۶۲ هزار نفر است، حدود ۸۰۰ هزار نفر هم عوامل اجرایی هستند.
وی از حضور ۲۵۰ هزار نفر مسوول تامین امنیت در انتخابات خبر داد و بیان کرد:
انتخابات در کشور ما همواره در امنیت برگزار شده در این دوره ۲۵۰ هزار نفر مسوول امنیت انتخابات هستند، در هزار و ۷۰۰ شعبه انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار می شود.
هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:
بررسی‌ هایی را در شورای نگهبان و مشخصاً پژوهشکده شورای نگهبان در خصوص میزان مشارکت در انتخابات نسبت به کشور های دیگر در جهان داریم تا جایی که بررسی‌ های ما نشان می‌دهد، بر اساس انتخابات‌ سال‌ های گذشته این تعداد افراد تایید صلاحیت شده در انتخابات هیچ یک از کشور های مدعی حقوق بشر وجود نداشته.
ما به ازای هر کرسی ۵۲ نفر از اقشار مختلف که عضو احزاب و گروه‌ های سیاسی متفاوت هستند داریم که رقابت می‌کنند و انتخاب نهایی طبیعتاً از طرف مردم صورت می‌گیرد.
وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه شورای نگهبان نسبت به هیچ فهرست و گروه سیاسی نگاه خاصی ندارد، اظهار داشت:
بررسی هایی در پژوهشکده شورای نگهبان داریم، ما این تعداد تایید صلاحیت شده را در انتخابات هیچ کجای دنیا ندیدیم و تاکنون تخلف ویژه ای دریافت نکردیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت حسن روحانی برای مجلس خبرگان اظهار داشت: بر اساس قانون مجلس خبرگان شرایطی برای انتخابات در نظر گرفته شده افراد باید شرایطشان به صورت برابر باشد ممکن است کسی شرایطی داشته باشد ولی بعد این شرایط را از دست بدهد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره معیار تایید و رد صلاحیت ها بیان کرد: قانون مراحل مختلف را دارد، هیات های اجرایی و هیات های نظارت که مسوول تایید یا رد صلاحیت ها بودند.
وی از آمار ۱۲ یا ۱۳ درصدی بانوان به عنوان ثبت نام کنندگان انتخابات یاد کرد و اظهار داشت:
۱۲ یا ۱۳ درصد ثبت نام کنندگان خانم و بقیه آقا هستند، سن شرکت در انتخابات ۳۰ تا ۷۵ سال است، ما حدود ۳ هزار دهه شصتی داریم.
میزان مشارکت در انتخابات های مختلف ایران متفاوت بوده ولی همیشه به صورت متوسط رو به بالا بوده است، بر اساس نظرسنجی ها این دوره مشارکت بالا خواهد بود.
شورای نگهبان نهاد عالی حقوقی است که بر اساس قانون اقدامات خود را انجام می‌دهد، ما به هیچ عنوان نگاه سیاسی، حزبی و گروهی به نامزدها نداریم، افراد بر اساس قانون صلاحیتشان بررسی می شود.
وی افزود:
چون جنس کار شورا قضاوت گونه است ممکن است مورد نقد قرار گیرد که این طبیعی است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا رد صلاحیت ها یاس و ناامیدی ایجاد می‌کند گفت: در کشور ما هر چهار نفری که ثبت نام کردند سه نفر در معرض انتخاب مردم هستند آیا در کشور شما هم اینگونه است.
دادن وعده های انتخاباتی جرم است و اگر به اثبات برسد فرد دو دوره از نمایندگی محروم می شود.
در مورد نظارت استصوابی شورا بر اساس قانون عمل می‌کند، نظارت استصوابی بر اساس قانون یعنی نظارت فعال که انحرافی در قانون نباشد، هدفش سلامت در انتخابات است.
وی در مورد روند بررسی صلاحیت افراد طنزپرداز و بازیگر بیان کرد:
قانون انتخابات حداقل ها را پیش بینی کرده شرط تحصیلی، التزام به اسلام و غیره دارد بررسی برنامه های افراد در حیطه کار شورای نگهبان نیست این مردم هستند که برنامه ها را بررسی می‌کنند.
وی تاکید کرد: ما کاندیداها را به درجه یک و دو تقسیم نمیکنیم کاندیدا را به افراد عام و خاص تقسیم نمیکنیم، افرادی که حداقل ها را دارند مورد انتخاب مردم قرار میگیرند.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه افزود:
۷۵ درصد افرادی که شرایط داشتند در این دوره تایید شدند، شرایط را قانون گذار پیش بینی کرده ، میزان تایید صلاحیت این دوره به میزان ثبت نامی دور قبل است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала