آمریکا یک رهبر باند تبهکار ژاپنی را به تلاش برای فروختن اورانیوم به ایران متهم کرد

© AFP 2023 / Brendan Smialowskiدادگاه عالی آمریکا
دادگاه عالی آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.02.2024
اشتراک
دادستان‌های فدرال در آمریکا یک مرد ژاپنی که ادعا شده از روسای باندهای تبه‌کاری مشهور به یاکوزا ژاپن است را به تلاش برای فروختن اورانیوم و پلوتونیوم به ایران متهم کرده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، تاکیشی آبیساوا، ۶۰ ساله، که در زندانی در بروکلین نیویورک است، متهم شده که بنا داشته این مواد هسته‌ای را به ایران برساند تا به این کشور برای ساخت بمب اتمی کمک کند. ایران ادعای تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را رد می‌کند و می‌گوید برنامه هسته‌ای آن دارای مقاصد صلح‌آمیز است.
آقای آبیساوا و هم‌دست او که یک شهروند تایلندی است در ماه آوریل سال ۲۰۲۲ هم به اتهام قاچاق موادمخدر و سلاح دادگاهی شده بودند. او چنانچه در جریان دادگاه رسیدگی به اتهامات جدیدش گناهکار شناخته شود، ممکن است به حبس ابد در آمریکا محکوم شود.
مقام‌های آمریکایی می‌گویند او یکی از رهبران ارشد یاکوزا است که علاوه بر خاک آمریکا، در تایلند، سریلانکا و میانمار هم دار و دسته داشته و فعالیت می‌کرده است. وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید آقای آبیساوا و "آدم‌های زیردستش در تایلند نمونه‌های کوچکی از مواد هسته‌ای را که قصد فروش آن را داشتند به یک مامور مخفی اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا" نشان دادند. این مامور مخفی اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا خود را جای یک قاچاقچی مواد و اسلحه که با یک فرمانده ایرانی مرتبط است جا زده بود.
ایروانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.09.2023
نماینده ایران : تلاش بدبینانه آمریکا برای متهم کردن تهران به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بی اساس است
نمونه‌های کوچک مواد هسته‌ای - که از میانمار آمده بودند - توسط پلیس و ماموران دولت تایلند ضبط و سپس تحویل بازرسان آمریکایی شد. سپس یک آزمایشگاه در آمریکا تایید کرد که این نمونه‌ها حاوی اورانیوم و پلوتونیومی است که برای ساخت سلاح جنگی کاربرد دارد".
در ماه سپتامبر همان سال، آقای آبیساوا در ایمیلی به مامور مخفی آمریکا از معدن محل استخراج این مواد هسته‌ای گفته بود و برای تحویل ۵۰ تن اورانیوم و توریوم ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار خواسته بود. دادستان‌ها می‌گویند او به همراه این ایمیل عکسی از "مواد سخت و سیاهرنگی" فرستاده بود که در کنار آنها یک دستگاه سنجش میزان تششع مواد رادیواکتیو قرار داشت.
قرار است او و هم‌دستش امروز ۲۲ فوریه - در دادگاه فدرال نیویورک برابر قاضی حاضر شوند
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала