ایران از جنبش های خاورمیانه خواست به تحریک آمریکا دست نزنند

© Photo / IRNAتهران
تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.02.2024
اشتراک
همزمان با آغاز حملات نیروهای آمریکایی علیه گروه های مورد حمایت ایران در یمن، سوریه و عراق در ماه جاری، تهران علناً هشدار داد که ارتش این کشور آماده پاسخگویی به هر تهدیدی است.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از منابعی در منطقه خاورمیانه، ایران از ترس ایجاد یک رویارویی مستقیم با ایالات متحده، به طور خصوصی از حزب الله و سایر جنبش های مسلح در خاورمیانه خواست که نسبت به نیروهای آمریکایی در منطقه خویشتن داری نشان دهند.
همزمان با آغاز حملات نیروهای آمریکایی علیه گروه های مورد حمایت ایران در یمن، سوریه و عراق در ماه جاری، تهران علناً هشدار داد که ارتش این کشور آماده پاسخگویی به هر تهدیدی است. اما به گفته مقامات لبنانی و عراقی که در جریان مذاکرات قرار گرفته اند، رهبران ارشد به طور خصوصی خواستار احتیاط هستند.
گزارش شده است که چند روز پس از آن که گروه شیعی عراقی کتائب حزب الله مسئولیت حمله ای را بر عهده گرفت که منجر به کشته شدن سه تن از نیروهای ذخیره آمریکایی شد، یک فرمانده نظامی ایرانی در ماه ژانویه سفری به بغداد داشت و از رهبران جنبش خواست تا بیانیه ای مبنی بر تعلیق حملات به تأسیسات آمریکایی صادر کنند. یک مقام عراقی گفت که رهبران با اکراه با آن موافقت کردند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.01.2024
گفتگوی وزرای امور خارجه روسیه و ایران درباره تشدید تنش در خاورمیانه
به گفته منبعی در جنبش شیعی حزب الله لبنان، در ماه فوریه در نشستی در لبنان، مقامات ایرانی به اعضای جنبش گفتند که علاقه ای به دادن دلیلی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای آغاز جنگ گسترده تر در لبنان یا هر جای دیگر ندارند.
فرماندهی مرکزی آمریکا پیشتر گفته بود که ارتش آمریکا در 7 فوریه به هدفی در عراق حمله کرد و یکی از فرماندهان گروه کتائب حزب الله را کشت که آمریکا او را مسئول طراحی و مشارکت در حملات به پایگاه های خود در منطقه می داند.
آمریکایی ها این گروه را که عمدتاً در عراق مستقر هستند، به حمله به پایگاه خود در 28 ژانویه در مرز اردن و سوریه متهم می کنند که در جریان این حمله سه نظامی کشته و بیش از 40 نفر زخمی شدند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала