دو موشک به یک کشتی در جنوب موها برخورد کرد

© AFP 2023 / Mohammed Huwaisیمن
یمن  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.02.2024
اشتراک
نیروی دریایی بریتانیا از حمله به یک کشتی در سواحل یمن خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا اعلام کرد که اطلاعاتی دریافت کرده است که یک کشتی در 40 مایل دریایی (74.08 کیلومتر) از بندر موها یمن مورد حمله قرار گرفته است.
در بیانیه ای در وب سایت این وزارتخانه آمده است: " دفتر عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیروی دریایی سلطنتی بریتانیاگزارشی از یک حادثه در 40 مایل دریایی جنوب موها، یمن دریافت کرده است. کاپیتان گزارش دادد که کشتی وی توسط دو موشک مورد حمله قرار گرفته است."
دفتر نامبرده به کشتی ها توصیه کرد با احتیاط در منطقه حرکت کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.
آخرین وضعیت نفتکش حادثه دیده ایرانی در دریای سرخ  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.02.2024
بریتانیا از حمله به کشتی خود در سواحل یمن خبر داد
پیش از این، جنبش حاکم انصارالله (حوثی‌ها) در شمال یمن، که کنترل بیشتر سواحل دریای سرخ یمن را در اختیار دارد، در مورد قصد خود برای حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل یا در حال حرکت به سمت بنادر آن هشدار داده و از سایر کشورها خواسته بود که خدمه خود را از آن‌ها فراخوانند. و در دریا به آنها نزدیک نشوند.
ایالات متحده اعلام کرد که در پاسخ به حملات روزافزون حوثی ها، همراه با ده کشور دیگر، عملیاتی را برای حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ آغاز خواهد کرد. انصارالله در واکنش به این موضوع هشدار داد که حق حمله به کشتی های کشورهای شرکت کننده در ائتلاف مشترک با آمریکا را برای خود محفوظ می دارد. پس از این، برخی از شرکت های کشتیرانی تصمیم گرفتند حمل و نقل از طریق کانال سوئز را متوقف کنند و شرکت های انرژی بریتیش پترولیوم و Equinor حمل و نقل فرآورده های نفتی را با تانکر از طریق دریای سرخ متوقف کردند.
پنتاگون پیشتر گزارش داده بود که حوثی ها از آغاز تشدید درگیری فلسطین و اسرائیل بیش از صد حمله به کشتی ها در دریای سرخ انجام داده اند. علاوه بر این، از 17 اکتبر، نیروهای آمریکایی ده ها بار در سوریه و عراق مورد حمله قرار گرفته اند که واشنگتن آن را به شبه نظامیان شیعه مرتبط با ایران نسبت می دهد.
ایالات متحده و بریتانیا از اواسط ژانویه سال 2024 حملاتی را علیه اهداف حوثی انجام داده اند و آن را پاسخی به تهدیدات علیه آزادی کشتیرانی در دریای سرخ می دانند. محمد علی الحوثی، یکی از اعضای شورای عالی سیاسی انصارالله، این حملات را یک وحشیگری تروریستی و تهاجم عمدی و غیرموجه خواند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала