- اسپوتنیک ایران  , 1920
عملیات ویژه روسیه در اوکراین
روسیه در تاریخ 24 فوریه عملیات ویژه در اوکراین را آغاز کرد. ولادیمیر پوتین هدف از این عملیات را "حمایت از مردمی خواند که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند."

گلوله‌باران جمهوری دونتسک از سوی ارتش اوکراین

© Sputnik / Mikhail Parhomenkoپیامد گلوله باران دونتسک از سوی اوکراین
پیامد گلوله باران دونتسک از سوی اوکراین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.12.2023
اشتراک
نیروهای اوکراینی پنج گلوله کالیبر 155 میلی متری را به سمت دونتسک شلیک کردند.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین در کانال تلگرام گزارش داد، نیروهای اوکراینی دونتسک، ماکیفکا و گورلووکا را گلوله باران کردند و 24 گلوله شلیک شد.
در اعلامیه منتشره آمده است:"گلوله باران نیروهای مسلح اوکراین در چند جهت، شهرک کارلوفکا دونتسک (منطقه کویبیشفسکی و کیفسکی) به ثبت رسید. سه گلوله با کالیبر 155 میلی متر شلیک شد."
علاوه بر این، نیروهای اوکراینی پنج گلوله کالیبر 155 میلی متری را به سمت دونتسک شلیک کردند.
گفتنی است، کشورهای ناتو از توپخانه با کالیبر 155 میلی متری استفاده می کنند. ایالات متحده هویتزرهای دوربرد M777 با کالیبر 155 میلی متری را به اوکراین داده و نیروهای اوکراینی فعالانه از آنها برای گلوله باران شهرهای جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک استفاده می کنند.
نیروهای جنگ الکترونیک - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.11.2023
گزارش و تحلیل
دیوار الکترونیکی روسیه؛ چرا اوکراین نمی تواند آن را دور بزند؟
همچنین تجهیزات توپخانه خودکششی PzH 2000آلمانی، اسلحه های خودکششی کراب لهستانی و اسلحه های خودکششی CAESARفرانسوی مجهز به گلوله های این کالیبر در اختیار نیروهای اوکراینی گذاشته شده است.
شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در 7 ژوئیه 2023 تصمیم خود برای آغاز تحویل مهمات خوشه ای به رژیم کی یف را اعلام کرد. ماریا زاخارووا، نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که چنین تدارکاتی غیرنظامیان را به خطر می اندازد و هدف آن طولانی شدن بحران است. به گفته ایلهان عمر، یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از مینه سوتا، استفاده از این مهمات نقض آشکار حقوق بشر است. سازمان بین‌المللی غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که انتقال این نوع مهمات به کی یف، ناگزیر به رنج طولانی‌مدت مردم غیرنظامی خواهد شد و محکومیت بین‌المللی استفاده از آنها را بی‌اثر خواهد کرد.
فدراسیون روسیه پیشتر یادداشتی در خصوص ارسال سلاح به اوکراین برای کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد هر محموله ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد، هدف قانونی روسیه خواهد بود. وزارت امور خارجه اعلام کرد که کشورهای ناتو با ارسال سلاح به اوکراین "با آتش بازی می کنند". دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی ریاست جمهوری فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد که پمپاژ اوکراین با تسلیحات از سوی غرب، نه تنها به موفقیت مذاکرات روسیه و اوکراین کمک نمی کند، بلکه تأثیر منفی بر این روند خواهد گذاشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала