- اسپوتنیک ایران  , 1920
عملیات ویژه روسیه در اوکراین
روسیه در تاریخ 24 فوریه عملیات ویژه در اوکراین را آغاز کرد. ولادیمیر پوتین هدف از این عملیات را "حمایت از مردمی خواند که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند."

دبیر کل ناتو: باید در انتظار اخبار بدی از اوکراین باشیم

© AFP 2023 / Paul J. Richardsینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو
ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.12.2023
اشتراک
مسکو کمک نظامی به کی‌یف را محکوم کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آلمانی "Das Erste"،اعتراف کرد که ائتلاف قادر به تامین تعداد سلاح های درخواستی نیست. مسکو کمک نظامی به کی‌یف را محکوم کرده است.
وی در ادامه افزود:"ما باید برای اخبار بد آماده باشیم. درگیری در مراحل مختلف پیش می‌رود. اما ما باید از اوکراین در هز وضعیتی چه خوب و یا بد حمایت کنیم."
رئیس این ائتلاف همچنین اعتراف کرد که اعضای ناتو قادر به پاسخگویی به تقاضای افزایش یافته برای مهمات نیستند. استولتنبرگ در پاسخ به این سؤال که ارتش اوکراین در چنین شرایطی چگونه باید عمل کند، گفت که " اوکراینی‌ها و رهبری نظامی آنها باید این تصمیمات پیچیده عملیاتی را اتخاذ کنند".
فدراسیون روسیه پیشتر یادداشتی در خصوص ارسال سلاح به اوکراین برای کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد هر محموله ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد، هدف قانونی روسیه خواهد بود. وزارت امور خارجه اعلام کرد که کشورهای ناتو با ارسال سلاح به اوکراین "با آتش بازی می کنند". دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی ریاست جمهوری فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد که پمپاژ اوکراین با تسلیحات از سوی غرب، نه تنها به موفقیت مذاکرات روسیه و اوکراین کمک نمی کند، بلکه تأثیر منفی بر این روند خواهد گذاشت.
کرملین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.11.2023
اظهار نظر کرملین درباره برنامه همکاری جدید بین ناتو و اوکراین
دمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که مسکو به دقت هرگونه اظهارات در مورد ضدحمله آتی را زیر نظر دارد و هنگام برنامه ریزی عملیات ویژه آنها را در نظر می گیرد.
در 24 فوریه، چین یک طرح 12 ماده ای برای حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در اوکراین ارائه کرد. پیشنهادات اصلی پکن از سرگیری مذاکرات صلح و توقف درگیری ها بود. چین از طرفین خواست تا به حاکمیت همه کشورها با رعایت منشور سازمان ملل احترام بگذارند و ذهنیت جنگ سرد را کنار بگذارند.
همانطور که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد، وزارت امور خارجه آمریکا باید به این نکته توجه کند که سلاح های عرضه شده به اوکراین، سر از بازار سیاه و نه تنها در اروپا، بلکه در سایر قاره ها درآورده است.
گفتنی است، پیشتر، گرینوالد، روزنامه نگار آمریکایی که با ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعاتی آمریکا همکاری می کرد، در پادکستی در توئیتر نوشت که تسلیحات، از جمله آنهایی که در دست نئونازی‌های اوکراینی است، از طریق بازار سیاه در سراسر اروپا و خاورمیانه پخش خواهد شد. مانند هر جنگ دیگر ایالات متحده، احتمالاً زمان نشان خواهد داد که ما علیه گروه‌هایی که به سلاح‌های "از دست رفته" خودمان در این درگیری مسلح شده‌اند، وارد جنگ خواهیم شد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала