نتانیاهو از ادامه عملیات تا پیروزی کامل بر حماس خبر داد + ویدئو

© Sputnik / Evgeny Biyatov /  مراجعه به بانک تصاویر بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.11.2023
اشتراک
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل طی بازدید از نوار غزه گفت که این عملیات تا پیروزی کامل بر جنبش حماس ادامه خواهد داشت.
به گزارش اسپوتنیک، نتانیاهو روز یکشنبه در جریان بازدید از نوار غزه گفت:" ما اینجا در غزه با مبارزان قهرمان خود هستیم. ما سخت کار می کنیم تا شهروندان ربوده شده خود را بازگردانیم و در نهایت همه آنها را باز خواهیم گرداند. تا پایان، تا پیروزی ادامه خواهیم داد. هیچ چیز ما را متوقف نخواهد کرد و ما متقاعد شده ایم که اراده لازم برای رسیدن به تمام اهداف جنگ را داریم و این کار را انجام خواهیم داد".
همانطور که نخست وزیر اسرائیل خاطرنشان کرد، این کشور سه هدف دارد: "از بین بردن حماس، بازگرداندن همه ربوده شدگان و اطمینان از اینکه غزه دوباره به تهدید تبدیل نمی شود".
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از س.ی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را نیز به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تعداد کشته شدگان نوار غزه از زمان آغاز حملات اسرائیل به بیش از 14.8 هزار نفر و بیش از 36 هزار زخمی رسیده است. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала