گزارش و تحلیل

تونل، جرم مردم فلسطین نیست، حق حیات مردم غزه است

© Sputnik نشست رسانه‌ای علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه با حضور خبرنگاران چند رسانه اصلی تایلند
 نشست رسانه‌ای علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه  با حضور خبرنگاران چند رسانه اصلی تایلند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.11.2023
اشتراک
صهیونیست‌ها در دوراهی شکست - بازگشت گیر افتاده‌اند.
علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در بخش نخست تور آسیایی خود پس از فیلیپین وارد بانکوک پایتخت تایلند شده بود، صبح پنجشنبه، دوم آذر ۱۴۰۲ در یک نشست رسانه‌ای با حضور خبرنگاران چند رسانه اصلی تایلند در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک حضور یافت و به پرسش‌های آنها درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی پاسخ داد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگاری که پرسید چرا جنبش حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل حمله‌ور شد، گفت: موضوع غزه از ۷ اکتبر آغاز نشده، بلکه مسئله از ۷ دهه پیش آغاز شده و ریشه در اشغالگری صهیونیست‌ها طی بیش از هفتاد سال گذشته دارد و ۷ اکتبر واکنش به ۷ دهه اشغالگری صهیونیست‌ها بود.
بازگشت فلسطینی ها به نوار  غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.11.2023
گزارش و تحلیل
آیا می توان به آتش بس غزه امیدوار بود؟
علی باقری با تاکید بر این که در جای جای دنیا مردم برای این که به حقوق خود دست یابند می‌توانند از سازوکار صندوق رأی استفاده کنند، اما فلسطینی‌ها به‌عنوان صاحبان اصلی سرزمین فلسطین برای این که بخواهند به بدیهی ترین حقوق خود که داشتن سرزمین مستقل است، دست یابند، باید با جنگنده‌ها و تانک‌های اسرائیلی بجنگند، تصریح کرد: صهیونیست‌ها چنان فضا را بر مردم فلسطین تنگ کردند، که راهی جز مبارزه مسلحانه برای رسیدن به حقوق خود باقی نگذاشته اند. بنابراین مقاومت حق ذاتی، مشروع و انکارناپذیر مردم فلسطین است و هیچ مرجعی هم نمی‌تواند این حق زوال‌ناپذیر را از آنها سلب نماید.
علی باقری در پاسخ به این پرسش که سرنوشت جنگ در غزه را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، گفت: این واقعیت که بیش از شصت درصد شهدای غزه را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، به هر ناظر بی‌طرفی می‌فهماند که آنچه در غزه جاری است یک جنگ نیست، بلکه یک نسل‌کشی تمام عیار و یک جنایت جنگی آشکار و عیان است. آینده منطقه از آن صاحبان منطقه از جمله فلسطینی‌ها است و صهیونیست‌ها هیچ جایگاهی در منطقه ندارند.
باقری کنی با اشاره به این که زنان و کودکان غزه قهرمانان و پیروزمندان ۴۵ روز تهاجم صهیونیست‌ها هستند، اظهار داشت: اهداف رژیم صهیونیستی در غزه، پادگان نظامی و نه تانک و نفربر زرهی نیست، بلکه اهداف صهیونیست‌های اشغالگر علاوه بر منازل مسکونی، مساجد، کلیساها، مدارس، مراکز سازمان‌های بین‌المللی و بیمارستان‌ها است. به عبارت دیگر، در طول ۴۵ روز گذشته، صهیونیست‌ها نتوانسته‌اند ثابت کنند که حتی یک مرکز و یا تجهیزات نظامی در غزه را هدف قرار داده‌اند، چراکه در غزه فقط این مردم فلسطین هستند که در مقابل اشغالگران مقاومت می‌کنند.
معاون وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر این که صهیونیست‌ها باید بپذیرند راهی جز پایان‌دادن به اشغالگری و تجاوز پیش روی آنها نیست، تصریح کرد: هرچه صهیونیست‌ها بیشتر در غزه جنایت کنند، آتش خشم مردم فلسطین و ملت‌های آزاده در جهان علیه اشغالگران سفاک بیشتر خواهد شد.
باقری کنی با اشاره به این که سرنوشت محتوم صهیونیست‌ها چیزی جز شکست نیست، گفت: صهیونیست‌ها باید بپذیرند که در جنگ میان کودک و موشک، قطعا این کودک است که برنده و پیروز است.
معاون وزارت امورخارجه ایران در تبیین پویایی و چالاکی مقاومت در فلسطین گفت: مقاومت حق انکارناپذیر مردم فلسطین است که هیچ کس به آنها اعطا نکرده و هیچ مرجعی هم نمی‌تواند این حق زوال‌ناپذیر را از آنها بازستاند.
باقری کنی با اشاره به این که صهیونیست‌ها در یک سردرگمی راهبردی به سر می‌برند، گفت: امروز صهیونیست‌ها دچار یک پارادوکس شده‌اند، اگر تهاجم وحشیانه به غزه را پایان دهند، به شکست خود اقرار کرده و باید به وضعیت قبل بازگردند و چنانچه برای رهایی از شکست به تهاجم ددمنشانه خود به مردم غزه ادامه دهند هم پرونده جنایت‌های خود را قطورتر کرده و لذا باید در آینده نه چندان دور پاسخگوی دادگاههای ملی و بین‌المللی باشند و هم خشم و نفرت و انزجار روزافزون جهانی را بیش از پیش علیه خود بسیج می‌کنند. باقری افزود: با این همه جنایت و کشتار، صهیونیست‌ها هیچ راهی برای نجات پیش‌روی خود نمی‌بینند.
پوتین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.11.2023
پوتین: کمک به مردم غزه وظیفه مقدس ماست
خبرنگاری پرسید شما در سخنان خود به حملات اسرائیل به غزه اشاره کردید، ولی از اقدامات حماس و تونل‌های آنها در غزه حرفی نزدید، باقری پاسخ داد: در شرایطی که صهیونیست‌ها با حملات وحشیانه خود به غزه، اجازه زندگی عادی به فلسطینی‌ها بر روی زمین را نمی‌دهند، آیا شما می‌خواهید زندگی زیر زمین را هم از فلسطینی‌ها بگیرید؟
علی باقری در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که پرسید، نظر شما درباره اعلام چندی پیش سفارت اسرائیل در بانکوک مبنی بر این که ایران بخشی از تهاجم حماس به اسرائیل است، چیست، اظهار داشت: مقاومت تنها گروهی از مردم فلسطین نیست، مقاومت عین مردم فلسطین است و تلاش برای جداسازی میان مردم فلسطین و مقاومت هیچ‌گاه به نتیجه نخواهد رسید. باقری افزود: نباید از ایران سوال کنید که چرا از مقاومت حمایت می‌کند، بلکه باید از آمریکا و کشورهای اروپایی بازخواست کنید که چرا از مقاومت مردم فلسطین علیه اشغالگران حمایت نمی‌کنند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران درباره راه حل نهایی موضوع فلسطین گفت: همه‌پرسی از همه مردم فلسطین اعم از ساکنان فعلی سرزمین‌های اشغالی و دیگر فلسطینیان مقیم در سراسر جهان برای تعیین سرنوشت خود و تعیین سازوکار حکمرانی مطلوب آنها، تنها راه حل دمکراتیک و منطبق با معیارهای بین‌المللی و از همه مهم‌تر راه‌حلی پایدار است. باقری با طرح این پرسش ادامه داد: چرا مدعیان حقوق بشر و دمکراسی به این راه‌حل تمکین نمی‌کنند و به خود اجازه می‌دهند تا حقوق یک ملت بزرگ و ریشه‌دار را تضییع کنند؟
خبرنگاری پرسید سیاست ایران در قبال جنگ میان اسرائیل و حماس چیست، باقری پاسخ داد: اولا آن چیزی که در غزه جاری است، جنگ نیست، یک نسل‌کشی تمام عیار و یک جنایت جنگی آشکار است، ثانیا آن چه در غزه می‌گذرد میان اسرائیل و حماس نیست، بلکه میان اشغالگران صهیونیست و صاحبان سرزمین اشغال‌شده یعنی همه مردم فلسطین است.
باقری در تبیین این که آنچه در غزه می‌گذرد، جنگ نیست، بلکه نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است، تصریح کرد: آیا شما می‌توانید بگویید طی ۴۵ روز حملات وحشیانه صهیونیست‌ها، چند هواپیمای جنگی فلسطینی‌ها در غزه توسط صهیونیست‌ها ساقط شده، چند تانک فلسطینی‌ها در غزه توسط صهیونیست‌ها منهدم شده و یا چند نفربر زرهی فلسطینی‌ها در غزه توسط صهیونیست‌ها به غنیمت گرفته شده است؟ پاسخ قطعا هیچ است، پس صهیونیست‌ها با چه چیزی در غزه می جنگند، جز کودکان و زنان و مردم بی‌پناه که تنها جرمشان این است که می‌خواهند در سرزمین خودشان به آرامی زندگی کنند و در مقابل، متجاوزان صهیونیست آن را برنمی‌تابند؟
باقری در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی ملت که پرسید نظر ایران درباره راه‌حل دو دولتی چیست، اظهار داشت: مشکل از همین جا آغاز می‌شود که غیر فلسطینی‌ها بخواهند درباره فلسطین تصمیم بگیرند، چرا ما و شما به خودمان اجازه می‌دهیم تا درباره سرنوشت مردم فلسطین تصمیم بگیریم، راه‌حل مسئله فلسطین در اختیار مردم فلسطین است و مردم فلسطین نیاز به قیم ندارند. آیا شما قبول می‌کنید که دیگران درباره سرنوشت مردم تایلند تصمیم بگیرند؟ مردم فلسطین صاحب اصلی سرزمین فلسطین و صهیونیست‌ها اشغالگرند و سرنوشت قطعی هر اشغالگر ترک سرزمین‌های اشغالی است. صهیونیست‌ها در هیچ جای فلسطین مشروعیت ندارند و گذر زمان به اشغالگری مشروعیت نمی‌بخشد.
خبرنگار شبکه تلویزیونی نشنال نظر معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را درباره احتمال گسترش جنگ از غزه پرسید که باقری پاسخ داد: صهیونیست‌ها باید در اسرع وقت به وحشی‌گری و نسل‌کشی در غزه پایان دهند، در غیر این صورت این مقاومت است که بنا به تشخیص و مصالح خود درباره زمان و کم و کیف مقابله با اشغالگران تصمیم می‌گیرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала