اسرائیل اعلام کرد که قصد دارد همه گروگان ها را از نوار غزه بازگرداند

© AFP 2023 / Jack Guezنیروهای اسرائیلی در انتظار آزادی اسرا
نیروهای اسرائیلی در انتظار آزادی اسرا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.11.2023
اشتراک
دولت اسرائیل اعلام کرد که قصد دارد همه گروگان ها را از غزه بازگرداند.
به گزارش اسپوتنیک، دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که دولت اسرائیل از بازگشت شهروندان خود به کشور استقبال می کند و قصد دارد تمامی گروگان هایی را که در نوار غزه نگهداری می شوند، بازگرداند.
پیش از این ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که اسرای آزاد شده توسط نظامیان اسرائیلی همراهی می‌شوند، قبلاً تحت معاینات پزشکی اولیه قرار گرفته‌اند و با همراهی ارتش به بیمارستان‌ها می‌روند و در آنجا به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند.
این دفتر در بیانیه ای اعلام کرد: "دولت اسرائیل از بازگشت شهروندان ما به خانه استقبال می کند. دولت اسرائیل متعهد به بازگرداندن همه افراد ربوده شده و ناپدید شده است."
این دفتر همچنین خاطرنشان کرد که به خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی آزاد شده از بازگشت آنها به کشور اطلاع داده شده است. علاوه بر این، این دفتر اسامی 13 اسرائیلی آزاد شده از اسارت را منتشر کرد.
صبح روز جمعه ساعت 07:00 به وقت محلی آتش بس چهار روزه بین ارتش اسرائیل و جنبش حماس فلسطین حاکم در نوار غزه آغاز شد.
روز چهارشنبه مشخص شد که اسرائیل و حماس با میانجیگری قطر به اولین توافق بزرگ از زمان تشدید درگیری ها در 7 اکتبر دست یافتند: طرفین توافق کردند که درگیری ها را به مدت چهار روز برای مبادله ده ها گروگان و بازداشتی که هر یک در اختیار داشتند، متوقف کنند. دیگر. مجید الانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه قطر گفت: آتش بس بشردوستانه در نوار غزه روز جمعه از ساعت 7 صبح به وقت محلی اجرایی می شود و اولین دسته از گروگان های اسرائیلی 13 نفری در این منطقه تحویل داده می شود. همان روز حدود ساعت 16:00 به وقت محلی . در مجموع قرار است 50 گروگان اسرائیلی با 150 اسیر فلسطینی مبادله شود که اکثریت آزاد شده ها زن و کودک هستند.
Флаг на здании Международного комитета Красного Креста в Женеве - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.11.2023
سازمان صلیب سرخ: تخلیه گروگان های اسرائیلی از غزه آغاز شد
به عنوان بخشی از آتش بس، روزانه 200 کامیون با کمک و چهار کامیون با سوخت و گاز خانگی وارد نوار غزه می شود. علاوه بر این، حماس اشاره کرد که می‌توان با اسرائیل درباره "تعلیق کامل پروازهای هوانوردی خود در بخش جنوبی این کشور به مدت چهار روز و در بخش شمالی - تعلیق پروازها به مدت شش ساعت از ساعت 10:00 تا ساعت 16.00.” در عین حال، حماس تهدید کرد که "گردان‌هایش برای حفاظت از مردم فلسطین و مقاومت در برابر اشغالگری، علی‌رغم توافق بر سر آتش‌بس موقت با اسرائیل، در آمادگی کامل رزمی باقی خواهند ماند".
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات سیل الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، جنگنده های این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 گروگان را نیز به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت را متوقف کرد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تعداد کشته شدگان نوار غزه از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به بیش از 14.8 هزار نفر و بیش از 36 هزار زخمی رسیده است. سفارت روسیه گزارش داد که در جریان تشدید درگیری ها، 20 روس کشته، دو نفر گروگان گرفته شده و هفت نفر به عنوان مفقود اعلام شده اند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند. 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی هم مرز است.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала