رسانه: اسرائیل پیش نویس توافقنامه آزادی گروگان ها را آماده می کند

© AP Photo / Ohad Zwigenbergهشدار حمله هوایی در شمال اسرائیل
هشدار حمله هوایی در شمال اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.11.2023
اشتراک
دولت نظامی اسرائیل عصر روز سه شنبه پیش نویس توافقی را بررسی خواهد کرد که بر اساس آن حماس ابتدا 53 گروگان و سپس 20 گروگان دیگر را آزاد می کند.
به گزارش اسپوتنیک، پرتال وای نت عصر سه شنبه اعلام کرد:" اسرائیل در ازای آزادی 53 گروگان اول باید با آتش بس 4 روزه کوتاهتر از درخواست حماس به مدت 5 روز موافقت کند".
پیش نویس توافقنامه شامل تمدید آتش بس برای دو روز در صورت آزادی 20 گروگان دیگر توسط حماس است. این نشریه می گوید اسرائیل آماده تمدید احتمالی آتش بس برای مدت بیش از شش روز بسته به آزادی بیشتر اسرا است.
بر اساس این توافق، اسرائیل متعهد شد در طول آتش‌بس هر روز به مدت شش ساعت از فعالیت هوایی بر فراز نوار غزه خودداری کند، در حالی که حماس به دنبال گروگان‌های مورد نیاز برای تبادل است. حماس بر این امر اصرار دارد تا اسرائیل نتواند محل اختفای آنها را ردیابی کند. در ازای گروگان ها، اسرائیل باید حدود 140 تا 150 اسیر فلسطینی را آزاد کند، اجازه دهد سوخت وارد نوار غزه شود و کمک های بشردوستانه را افزایش دهد.
این احتمال وجود دارد که تعداد گروگان های آزاد شده به 100 نفر برسد. در این صورت اسرائیل 300 اسیر را آزاد خواهد کرد و آتش بس تا 10 روز تمدید خواهد شد.
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش فلسطینی حماس که در نوار غزه حاکم است، صبح سه‌شنبه از نزدیک شدن به توافق آتش‌بس خبر داد و جنبش پاسخ خود را به قطر و دیگر میانجی‌گران در مذاکرات با اسرائیل ابلاغ کرد. بعداً، کانال 12 تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی که نامش فاش نشد، گزارش داد که اسرائیل و حماس به توافقی برای آزادی ده ها گروگان فلسطینی در ازای آتش بس موقت نزدیک شده اند.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
شمار تلفات نوار غزه از آغاز حملات اسرائیل تاکنون از 13.3 هزار نفر فراتر رفته و بیش از 31 هزار نفر مجروح شده اند.
به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала