عمق‌سنج داشت زیردریایی اتمی بریتانیا را در اقیانوس اطلس غرق می‌کرد

© Photo / LA(phot) Mez Merrill/MOD / HMS Victorious in the Clyde estuaryزیردریایی اتمی ونگارد بریتانیا
زیردریایی اتمی ونگارد بریتانیا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
اشتراک
مهندسان با احساس غرق شدن زیردریایی، زنگ هشدار را به صدا درآوردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "سان"، یک زیردریایی هسته‌ای کلاس ونگارد نیروی دریایی بریتانیا که حامل موشک‌های بالستیک " تریندت 2" بودکم مانده بود به دلیل نقص در یکی از عمق سنج‌های آن غرق شد. در این زیردریایی 140 خدمه قرار داشتند.
یک زیردریایی بریتانیایی در حال آماده شدن برای گشت زنی در اقیانوس اطلس بود که حسگرهای عمق‌سنج آن از کار افتادند. در نتیجه، زیردریایی تقریباً وارد "منطقه خطر" شد. مهندسان در بخش عقب زیردریایی با استفاده از عمق سنج دوم متوجه نقص در عمق سنج شدند و زنگ هشدار را به صدا درآوردند.
نشریه نامبرده به دلایل امنیتی دقیقاً در مورد عمق غواصی و زیردریایی صحبت نمی کند. منبع سان در نیروی دریایی اطلاع داد که فرماندهی بریتانیا تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز کرده است. "ما در مورد عملیات اظهار نظر نمی کنیم. زیردریایی های ما همچنان در سراسر جهان مستقر هستند و از منافع ملی محافظت می کنند".
بریتانیا در مجموع چهار زیردریایی هسته ای کلاس ونگارد دارد. کلاس ونگارد در سال 1994 به عنوان بخشی از برنامه هسته ای ترایدنت بریتانیا معرفی شد و شامل چهار زیردریایی ونگارد (اس28)، ویکتوریوس (اس29)، ویجیلنت (اس30)، و ونجنس (اس31) می شود. هر چهار زیردریایی در پایگاه دریایی اچ‌ام کلاید، در غرب گلاسکو، اسکاتلند مستقر هستند. به گفته نشریه " سان"، تنها دو زیردریایی از چهار زیردریایی برای عملیات مناسب هستند.
زیردریایی هسته ای آمریکایی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.11.2023
ورود زیردریایی اتمی امریکایی " فلوریدا" به آب های خلیج فارس برای مهار ایران
گفتنی است، زیردریایی های کلاس ونگارد قرار بود عمر خدمت 25 سال داشته باشند، و با ورود زیردریایی های کلاس دردنات (Dreadnought-class) به خدمت که قرار است در سال 2024 انجام شود، جایگزین خواهند شد. هر زیردریایی کلاس ونگارد از یک راکتور هسته ای رولزرویس پی‌دبلیوآر2 با دو توربین جی‌ئی‌سی نیرو می گیرد. این زیردریایی ها دارای یک شفت و یک پیشرانه پمپ-جت و دو ژنراتور توربو دبیلو‌اچ آلن هستند ا طول نزدیک به 150 متر و بیش از 16 هزار متریک تن وزن، کلاس ونگارد بزرگ‌ترین نوع زیردریایی است که تاکنون در بریتانیا ساخته شده است و سومین نوع بزرگ کشتی جنگی در حال خدمت در نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا محسوب می شود.
به واسطه اندازه این زیردریایی ها، یک تاسیسات تولید ویژه باید برای ساخت و ساز زیردریایی های کلاس ونگارد ساخته می شد. افزایش اندازه زیردیایی ها برای قرارگیری موشک ترایدنت دی5 ضروری بود، اما این زیردریایی ها به خدمه کمتر (132 نفر) در مقایسه با زیردریایی های پولاریس (149 نفر) نیاز دارند. محفظه موشک 16 لوله ای در زیردریایی های جدید ترایدنت بر اساس سامانه 24 لوله مورد استفاده در زیردریایی های ترایدنت کلاس اوهایو نیروی دریایی آمریکا شکل گرفته است. موشک های هسته ای ترایدنت می توانند به سمت اهدافی در فاصله 4 هزار مایلی (6437 کیلومتر) شلیک شوند و در بیشینه سرعت خود با سرعت بیش از 13 هزار مایل بر ساعت (20921 کیلومتر بر ساعت) حرکت می کنند.
زیردریایی بدون سرنشین پوسایدن روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.06.2023
داده نمایی
زیردریایی بدون سرنشین "پوسایدن" روسیه + داده نمایی
در شرایطی که زیردریایی های کلاس ونگارد به عنوان یک ابزار بازدارنده هسته ای طراحی شده اند، اما به چهار لوله اژدر 21 اینچی (533 میلیمتر) مجهز هستند و می توانند تا 16 اژدر سنگین وزن اسپیرفیش (Spearfish) را حمل کنند. اژدر اسپیرفیش با سرعت کامل می تواند به سمت هدفی در فاصله 14 مایلی (22 کیلومتر) حرکت کند، در شرایطی که دامنه حرکت آن با سرعت کم به بیش از 30 مایل (48 کیلومتر) افزایش می یابد. اژدرها می توانند 660 پوند خرج انفجاری را حمل کنند که امکان مقابله ضد زیردریایی و ضد جنگ سطحی را برای زیردریایی های کلاس ونگارد فراهم می کند. زیردریایی های کلاس ونگارد به آنچه نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا "سونار بی نظیر جهان" می نامد، مجهز هستند که حساسیت آن به اندازه ای است که می تواند کشتی ها را از فاصله 50 مایلی (80 کیلومتر) شناسایی کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала