اسرائیل، ایران را مسئول افزایش حملات به خود می داند

© Sputnik / Stringer /  مراجعه به بانک تصاویر Флаг на улице в Иерусалиме
Флаг на улице в Иерусалиме - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
اشتراک
وزیر دفاع اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ایران از طریق متحدان خاورمیانه ای خود به تشدید حملات به اسرائیل کمک می کند.
به گزارش اسپوتنیک، "یوآو گالانت" گفت:" در چند روز گذشته، آژانس‌های امنیتی به تمایل فزاینده ایران برای تشدید حملات شبه‌نظامیان به اسرائیل از طریق نیابت‌های خود در عراق، سوریه و یمن اذعان کرده‌اند. ما در حال نظارت بر اتفاقات هستیم".
گالانت همچنین خاطرنشان کرد که اکنون "یک جنگ چند جانبه وجود دارد، اگرچه شدت آن در نوار غزه متمرکز شده است."
به گفته وزیر دفاع اسرائیل، بیش از هزار گلوله تنها توسط حزب الله به سمت شمال اسرائیل شلیک شد.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این جنبش وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را نیز به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تلفات حملات اسرائیل به نوار غزه از 12 هزار نفر گذشت و بیش از 30 هزار نفر مجروح شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد، با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала