اردوغان: نتانیاهو با بمباران بیمارستان ها، درصدد جبران شهرت از دست رفته است

© AP Photo / Francois Moriرجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در زمینه پرچم ناتو
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در زمینه پرچم ناتو - اسپوتنیک ایران  , 1920, 20.11.2023
اشتراک
رئیس‌جمهور ترکیه گفت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌خواهد با بمباران بیمارستان‌ها در نوار غزه، از دست رفتن شهرت در میان مردمش را جبران کند.
به گزارش اسپوتنیک، "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه پس از جلسه کابینه گفت:" نتنیاهو سعی دارد با بمباران بیمارستان ها، عبادتگاه ها و مدارس، شهرت از دست رفته خود را در میان مردم اسرائیل بازگرداند. تقریباً تمام بیمارستان‌ها یا ویران شدند، آسیب دیدند یا از بین رفتند. همه ما جنایاتی را که در بیمارستان‌های الاهلی و شفا رخ داد دنبال کردیم و متوجه شدیم که ادعاهای اسرائیل در مورد این بیمارستان‌ها کاملاً نادرست است".
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این جنبش وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تلفات حملات اسرائیل به نوار غزه از مرز 13 هزار نفر گذشت و بیش از 30 هزار نفر زخمی شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала