آیا ایران از انزوای سیاسی خارج شده است؟

© Sputnik / Ruslan Krivobok /  مراجعه به بانک تصاویر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران
عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2023
اشتراک
عبداللهیان: ما قائل به این نیستیم که اگر با چند کشور اروپایی تعامل داشتیم، پس نشان از عدم انزوا است و اگر نداشتیم، نشان از انزوا می باشد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "فارس"، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با فایننشال تایمز اظهار داشت که سال گذشته ایران در انزوای سیاسی قرار نداشت. در آن زمان آمریکا و برخی کشورهای غربی به ادعای فوت یک دختر ایرانی تلاش کردند ایران را به آتش و آشوب بکشانند، اما همان کشورها امسال در مقابل قتل عام چهارده هزار و پانصد غیرنظامی و زن و کودک، مجروحینی در حدود چهار برابر این رقم و همچنین بیش از یک و نیم میلیون فلسطینی آواره جنگ غزه سکوت کرده اند. آنها در شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل هیچ اقدامی انجام ندادند.
سوال اینجاست که آیا قتل عام چهارده هزار و پانصد زن و کودک، موضوع تکان دهنده ای نیست؟ چه کسی باور می کند که فوت غم انگیز یک دختر ایرانی تا آن حد با واکنش مواجه شود، اما قتل عام زنان و کودکان فلسطینی با سکوت همان کشورها مواجه شود؟ آیا زنان و کودکان فلسطینی، انسان نیستند؟
وی در ادامه افزود: "یک مقام عالی رتبه اروپایی در هفته اول جنگ در حاشیه دیداری به من گفت که نوه ام از من می پرسد چرا سیاست ما در اوکراین و فلسطین کاملا در مقابل هم قرار دارد و من پاسخی برای این استاندارد دوگانه نداشتم که نوه ام را قانع کند. ما سال گذشته منزوی نبودیم. بلکه اوج دخالت خارجی را شاهد بودیم و فوت یک دختر ایرانی را هم بهانه قرار دادند تا اهداف سیاسی خود را دنبال کنند؛ اما چند هفته بعد، آن موج کاملا فروکش کرد.
دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.11.2023
گزارش و تحلیل
اسرائیل ایران و عربستان را به هم نزدیکتر می کند
در مورد اینکه آیا جنگ غزه، شکاف بین ایران و کشورهای عربی را کم کرده است، ما قائل به این نیستیم که اگر با چند کشور اروپایی تعامل داشتیم، پس نشان از عدم انزوا است و اگر نداشتیم، نشان از انزوا می باشد. اکنون جهان بسیار گسترده تر و متنوع تر از گستره موجود در ذهن من و شما است. ما نه سال گذشته در انزوا بودیم و نه امسال یک وضعیت خیلی جدیدتری را پیدا کرده ایم و البته گشایش هایی در همکاری با منطقه و همسایگان از جمله بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی در سیاست خارجی ما ایجاد شده است.
پیش بینی جنگ برای من به عنوان یک دیپلمات کار ساده ای نیست؛ اما می توانم بگویم اسرای اسرائیل نزد حماس با جنگ آزاد نخواهند شد. مبتنی بر شناخت و دیدارهایی که با رهبران منطقه و جریان مقاومت داشتیم، سرنوشت این جنگ را مقاومت و نه اسرائیل تعیین خواهد کرد. من‌می توانم از هم اکنون پیش بینی کنم همانطور که در ۷ اکتبر، سیستم امنیتی اسرائیل سقوط کرد؛ نتانیاهو هم در ادامه سقوط کرده و اکنون با تنفس مصنوعی آمریکا زنده است، اما بزودی از عرصه سیاسی اسرائیل حذف خواهد شد. می توانم با قاطعیت بگویم که بر اساس اطلاعاتی که مقاومت در اختیار ما گذاشته است؛ برنده این جنگ اسرائیل نیست بلکه برنده آن مقاومت و فلسطین است. اسرا نیز تنها از طریق دیپلماسی می توانند آزاد شوند.
موضوع توقف کامل جنگ یا توقف موقت جنگ، به نظر طرف های اصلی بویژه حماس بستگی دارد. دیپلماسی می تواند اسرا را آزاد کند اما اراده ای از سوی رژیم اسرائیل برای این امر دیده نمی شود.
در خصوص آزادی اسرای غیرنظامی با حماس گفت و گو کرده ایم و آنها موافقت خود را هم به ما و هم به قطر اعلام کرده اند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала