نظرسنجی؛ کاهش محبوبیت بایدن به پایین ترین سطح خود

© AP Photo / Evan Vucciجو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2023
اشتراک
محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل جنگ در خاورمیانه و موضع واشنگتن در این زمینه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.
به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری ان‌بی‌سی اعلام کرد، رهبر آمریکا اکنون تنها توسط 40 درصد از افراد مورد بررسی در نظرسنجی حمایت می شود. خاطرنشان می شود که بخش قابل توجهی از رای دهندگان با سیاست های وی در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین که در ماه اکتبر آغاز شد، موافق نیستند.
تضعیف موضع بایدن در میان دموکرات‌ها که اکثر آنها معتقدند اسرائیل در اقدامات نظامی خود در نوار غزه بیش از حد پیش رفته و در میان رای‌دهندگان 18 تا 34 ساله قابل توجه است. در ماه سپتامبر، 46 درصد از این رای دهندگان با اقدام رئیس کاخ سفید موافقت کردند. این نشریه تصریح می کند که اکنون این رقم به 31 درصد کاهش یافته است.
این نظرسنجی همچنین نشان داد که بایدن برای اولین بار پیش از انتخابات 2024 از دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در میزان محبوبیت عقب تر باشد.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این جنبش وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را نیز به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تلفات حملات اسرائیل به نوار غزه از 12 هزار نفر گذشت و بیش از 30 هزار نفر مجروح شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد، با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала