ادامه جنگ در غزه با سلاح‌های آمریکایی

نیروهای اسرائیلی
نیروهای اسرائیلی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2023
اشتراک
ایالات متحده همچنین در پاسخ به حملات هفت اکتبر حماس، انتقال تسلیحات به اسرائیل را تسریع می‌کند.
به گزارش اسپوتنیک، نشریه "واکس" در گزارشی نوشت، از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد، ایالات متحده حداقل کمک‌های نظامی خود را به این کشور به ۴۶.۷ میلیارد دلار افزایش داده است. اوکراین در نمودار میله‌ای کمک‌های امنیتی ایالات متحده برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بر سایر دریافت‌کنندگان اصلی برتری دارد. ایالات متحده آنقدر مهمات به آنجا می‌فرستد که ظاهراً کارخانه‌های آمریکایی را تحت فشار قرار داده و منجر به تلاش کل دولت برای احیای زنجیره‌های تأمین نظامی شده است.
ایالات متحده همچنین در پاسخ به حملات هفت اکتبر حماس، انتقال تسلیحات به اسرائیل را تسریع می‌کند. ماه گذشته، رئیس‌جمهوری آمریکا از دفتر کارش اعلام کرد که به دنبال یک بسته حمایتی بی‌سابقه برای تل‌آویو به میزان ۱۴.۳ میلیارد دلار است. او افزود: "ما در حال افزایش کمک‌های نظامی بیشتر هستیم."
اما در حالی که اوکراین هرگز دریافت‌کننده سنتی کمک‌های نظامی سنگین نبوده، تازه‌ترین حمایت ایالات متحده از ارتش اسرائیل براساس یک رویه طولانی‌مدت دو حزبی آمریکایی است. تل‌آویو در ۵۰ سال گذشته سالانه حدود ۳ میلیارد دلار دریافت کرده که براساس تورم تنظیم شده و بزرگترین دریافت‌کننده تاریخی کمک‌های امنیتی ایالات متحده است.
دولت اوباما در سال ۲۰۱۶ بزرگترین بسته کمک‌های امنیتی به تل‌آویو را اعلام کرد و متعهد شد ۳۸ میلیارد دلار برای اسرائیل طی دهه آینده بپردازد. حمایت ایالات متحده تضمین می‌کند که تل‌آویو با داشتن سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته‌تر، برتری نظامی کیفی خود را نسبت به کشورهای عربی همسایه حفظ می‌کند؛ چیزی که کنگره در سال ۲۰۰۸ به تصویب رساند.
افزایش کمک های نظامی آمریکا به اسرائیل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.11.2023
افزایش کمک های نظامی آمریکا به اسرائیل
اسرائیل بدون آمریکا که در طول زمان حدود ۸۰ درصد از واردات تسلیحاتش را تامین کرده است، قادر به انجام جنگ غزه نخواهد بود. اسرائیل از آنها به عنوان بخشی از عملیات نظامی گسترده خود استفاده می‌کند که تاکنون جان بیش از 12 هزار فلسطینی را گرفته و بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی را ویران کرده است. در حالی که این نیروهای اسرائیلی هستند که این قتل و کشتار را انجام می‌دهند، میزان کمک‌های ایالات متحده سؤالات جدی در مورد مقصر بودن آمریکا ایجاد کرده است. دیده‌بان حقوق بشر گفت: "ارائه تسلیحاتی که آگاهانه و به طور قابل توجهی به حملات غیرقانونی کمک می‌کند، می‌تواند کسانی را که آنها را تامین می‌کنند در جنایات جنگی شریک کند."
اینکه آمریکا دقیقا کدام سلاح‌ها را از ۷ اکتبر برای تکمیل درخواست‌های اسرائیل می‌فرستد، تاکنون مخفی نگه داشته شده است؛ برخلاف آنکه ایالات متحده سلاح‌هایی را که به اوکراین تحویل می‌دهد، علنی می‌کند. اما بلومبرگ این هفته سند افشا شده پنتاگون را منتشر کرد که نشان می‌داد ایالات متحده ۲۰۰۰ موشک هلفایر را که می‌توان از هلیکوپترهای آپاچی پرتاب کرد و همچنین مجموعه‌ای از خمپاره‌ها و مهمات دیگر، از جمله ۳۶۰۰۰ گلوله توپ ۳۰ میلی‌متری، ۱۸۰۰ مورد مهمات سنگرشکن M۱۴۱ و حداقل ۳۵۰۰ دستگاه دید در شب درخواست‌شده را تحویل داده است.
امسال، بودجه نظامی در سراسر جهان به بالاترین حد خود رسید. اسرائیل در سال‌های اخیر تجارت صادرات تسلیحات خود را افزایش داده است. تل‌آویو همچنین تسلیحات قابل توجهی از بریتانیا، ایتالیا، کانادا و آلمان وارد می‌کند، اما ۹۲ درصد از آنچه اسرائیل به دست می‌آورد از ایالات متحده است. همانطور که محققی به نام ویلیام هارتونگ اخیراً در "نیشن" نوشت: "زرادخانه اسرائیل و صنعت تسلیحات آن به طور عمده در ایالات متحده ساخته شده و توسط ایالات متحده تامین مالی می‌شود".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала