مسائل اوکراین و اسرائیل در اعلامیه پایانی سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ذکر نشد

© AFP 2023 / Brendan Smialowskiمسائل اوکراین و اسرائیل در اعلامیه پایانی سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ذکر نشد
مسائل اوکراین و اسرائیل در اعلامیه  پایانی سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ذکر نشد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2023
اشتراک
اعلامیه پایانی سران هیأت‌ها در اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) بر خلاف اعلامیه پایانی سال گذشته آنها ، هیچ اشاره‌ای به اوکراین ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، متن سند منتشره حاکی از این امر است.
علاوه بر این، اعلامیه " گلدن گیت" (دروازه طلایی) رهبران APEC در سال 2023 با هدف "ایجاد آینده ای مقاوم و پایدار برای همه"، که نام آن از پلی در سانفرانسیسکو به همین نام گرفته شده، هیچ اشاره ای به درگیری فلسطین و اسرائیل نمی کند.
اجلاس APEC در 17 نوامبر در سانفرانسیسکو به پایان رسید؛ در نتیجه، سندی مورد توافق قرار گرفت که توسط همه شرکت کنندگان در مجمع در سطح سران هیئت ها، از جمله روسیه، که توسط معاون نخست وزیر الکسی اورچوک نمایندگی می شد، به تصویب رسید.
رئیس هیئت روسیه تاکید کرد، اعلامیه نهایی نشست سانفرانسیسکو موضع مسکو را در نظر گرفته و حاوی مضامین سیاسی سمی نیست.
انتقاد روسیه از آمریکا به عنوان رئیس سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2023
انتقاد مقام ارشد روس از نقش آمریکا به عنوان رئیس سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه
یک منبع در یکی از هیئت ها گفت که ایالات متحده به دلیل "فشار جدی اعضای مسلمان APEC" از گنجاندن اعلامیه های سیاسی در این اعلامیه صرف نظر کرد.
در نتیجه، واشنگتن به عنوان رئیس اجلاس اعلامیه جداگانه ای صادر کرد و گفت که درگیری در اوکراین ضعف های اقتصاد جهانی را تشدید و رشد آن را متوقف و همچنین بحران غذایی را وخیم تر می کند.
در سال 2022، رهبران بر روی سندی به توافق رسیدند که در آن از اوکراین نام برده شده بود، اما تاکید کردند که در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد. اکثر اعضا عملیات ویژه روسیه در اوکراین را محکوم کردند، اما نظرات دیگری نیز وجود داشت.
سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه یک همایش تجاری و اقتصادی است که شامل 21 اقتصاد در منطقه است. اجلاس امسال از 11 تا 17 نوامبر در سانفرانسیسکو برگزار شد و ریاست ایالات متحده بر APEC در سال 2023 به پایان رسید. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در آخرین جلسه روسای هیئت ها ریاست این همایش را به پرو سپرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала