محکومیت یک شرکت هلندی به پرداخت خسارت به ۵ نفر از جانبازان شیمیایی ایرانی

© iStock.com / seb_raمحکومیت یک شرکت هلندی به پرداخت خسارت به ۵ نفر از جانبازان شیمیایی ایرانی
محکومیت یک شرکت هلندی به پرداخت خسارت به ۵ نفر از جانبازان شیمیایی ایرانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2023
اشتراک
بر اساس رای دادگاه لاهه، شرکت FORAFINA (سابقا شرکت KBS Holland) در خصوص فروش مواد اولیه برای ساخت تسلیحات شیمیایی به عراق در زمان جنگ با ایران به پرداخت غرامت به جانبازان شیمیایی ایرانی محکوم شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور ایران ، رای بدوی دادگاه بخش لاهه (رای ماهوی) در خصوص دعوای ۵ نفر از مصدومان شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه دو شرکت هلندی به دلیل فروش مواد شیمیایی به عراق موسوم به پرونده "مصدومین شیمیایی"، ۱۵ نوامبر ۲۰۲۳ صادر شده است.
در این پرونده ۵ تبعه ایرانی علیه ۲ شرکت هلندی به نام های FORAFINA BELEGGINGEN I B.V., of Amsterdam و OTJIAHA B.V., in Arnhem با موضوع جبران خسارت ناشی از صدمات حاصل از گازهای سمی فروخته شده توسط این دو شرکت به عراق در زمان جنگ ایران و عراق اقامه دعوا کردند.
براساس‌ رای دادگاه لاهه، شرکتFORAFINA (سابقا شرکت KBS Holland) در خصوص فروش مواد اولیه شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی محکوم شد و تقویم خسارت ناشی از محکومیت این شرکت باید در مرحله تعیین خسارت انجام پذیرد.
وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.03.2023
تهران: الزام آمریکا به جبران خسارات در "لاهه" نشان حقانیت ایران است
همچنین در همین رابطه دادگاه شرکت OTJIAHA (سابقا شرکت Melchemie) و مدیر آن Melchemie را در رابطه با صدمات وارده به خواهان ها ناشی از گازهای سمی بکار گرفته شده به دلیل فقدان دلیل کافی در اثبات آگاهی نسبت به استفاده از مواد اولیه تولیدی در اقدامات ممنوعه (حمله شیمیایی) مسئول نشناخته که موضوع تجدیدنظر خواهی در این بخش از رای توسط وکیل مربوطه در حال بررسی جهت اقدام است.
رژیم بعثی در عراق در طول جنگ با ایران بیش از سه هزار تن انواع تسلیحات ممنوعه شیمیایی را علیه رزمندگان و غیرنظامیان ایرانی بکار گرفت که باعث شهید و مصدوم شدن هزاران نفر شد.
در زمان حاضر بیش از ۶۵ هزار نفر مصدوم شیمیایی در ایران شناسایی شده اند که به درمان و مراقبت های پزشکی نیاز مداوم دارند. کاربرد سلاح های شیمیایی بر اساس پروتکل ۱۹۲۵ ژنو ممنوع است.
پس از ارتکاب این جنایت جنگی توسط رژیم بعث عراق، کنوانسیون منع گسترش، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح های شیمیایی و انهدام آنها در سال ۱۹۹۳ امضاء و از سال ۱۹۹۷ لازم‌الاجرا و جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۶ به آن ملحق شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала