رئیس یونیسف توضیح داد که چرا درگیری در نوار غزه را منحصر به فرد می داند

© AFP 2023 / Mohammed Abedاوضاع در نوار غزه
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2023
اشتراک
کاترین راسل، مدیر اجرایی بنیاد کودک سازمان ملل متحد (یونیسف) گفت که درگیری در نوار غزه منحصر به فرد است زیرا مردم در این منطقه به دام افتاده اند.
به گزارش اسپوتنیک، راسل در مصاحبه ای با سی ان ان گفت: "این یک وضع منحصر به فرد است زیرا در بسیاری از مکان ها مردم می توانند محل را ترک کنند، اما اینجا (در نوار غزه) آنها نمی توانند ( از محل درگیری) بروند. آنها اصلاً به دام افتاده اند."
مدیر اجرایی یونیسف بار دیگر تاکید کرد که مردم در نوار غزه به آب دسترسی ندارند.
او گفت که قصد دارد تا چند هفته دیگر به منطقه بازگردد. راسل خاطرنشان کرد که مجبور شد سفر خود به اسرائیل را متوقف کند زیرا در راه مصر دچار یک تصادف رانندگی شد.
پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز موشک باران اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات موشکی گسترده، رزمندگان حماس به مناطق مرزی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.
اوضاع در نوار غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2023
آخرین اخبار عملیات اسرائیل علیه فلسطینیان/ ادامه گلوله باران و بمباران غزه + تصاویر
در پاسخ، ارتش اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، دارو و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.
تعداد قربانیان در نوار غزه به گفته وزارت بهداشت محلی از 12 هزار نفر فراتر رفته، بیش از 29 هزار نفر مجروح شدند و به گفته منابع مختلف، بیش از 200 اسرائیلی در اسارت حماس هستند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала