گزارش و تحلیل

سفر معاون لاوروف به تهران

مذاکرات سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در تهران
مذاکرات سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه  در تهران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.11.2023
اشتراک
دکتر علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، روز چهارشنبه میزبان "سرگی ریابکوف"، معاون وزیر خارجه روسیه و "علی بیگ باکایف"، معاون وزیر خارجه قزاقستان بود.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران در دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه، دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم رایزنی و تبادل نظر کرده و بر استمرار مشورت‌های راهبردی میان تهران و مسکو تاکید نمودند.
همچنین پس از چهار سال، دور جدید رایزنی‌های سیاسی میان ایران و قزاقستان، به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و علی بیگ باکایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان، در تهران برگزار گشد.
در این نشست، طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و موضوعات متنوع منطقه ای و بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.
در جریان این گفتگوها طرفین در خصوص طیفی از موضوعات دوجانبه از جمله تسهیل روابط اقتصادی و تجاری، سفر پیش روی معاون نخست وزیر قزاقستان به تهران و امضای نقشه راه تجاری دو کشور، ارتقای روابط فرهنگی و علمی از جمله تبادل استاد و دانشجو، گسترش همکاری در حوزه گردشگری بین دو کشور به عنوان ابزاری برای شناخت دو ملت و نیز افزایش تعاملات پارلمانی تبادل نظر نمودند.
معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همکاری ایران و قزاقستان در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه دارد. ایشان همچنین با تأکید بر اهمیت همکاری های منطقه ای توسعه تعامل در قالب سازمان همکاری شانگهای و کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز ( سیکا) در تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.
مسكو مي تواند به پيمان شكنى آمريكا پاسخ نظامى-فنى بدهد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2023
رایزنی ریابکوف و علی باقری در تهران
دکتر باقری با اشاره به حملات غیرانسانی و جنایات رژیم صهیونسیتی در نوار غزه اظهار داشت: مناسب است تا تمام کشورهای مسلمان از تمامی ابزارهای لازم برای توقف این جنگ بهره جویند، چرا که اولویت توقف کشتار مردم بی گناه فلسطین است.
معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند هفته آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاری‌های پایدار و باثبات اقتصادی ایران و قزاقستان است.
علی بیگ باکایف، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان نیز در این نشست بر اراده جدی کشورش برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز تعامل بیشتر دو کشور در عرصه مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.
در این سفر، معاون وزیر خارجه قزاقستان با مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، اسدالله اشراق جهرمی، مدیرکل صلح و امنیت پایدار وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
همچنین روز سه شنبه اولین دور گفت و گوهای دو جانبه معاونین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به میزبانی دکتر صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
طی این مذاکرات سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و فرستاده ویژه این کشور در امور بریکس پس از تبریک عضویت جمهوری اسلامی ایران در این گروه،به آغاز ریاست دوره ای روسیه از ابتدای ژانویه 2024 اشاره نمود و اولو یت های روسیه در خصوص بریکس را در دوران ریاست کشورش بر این سازمان تشریح کرد. مقام روس همچنین گزارشی مشروح از سوابق و پیشینه اقدامات بریکس را ارائه نمود.
دکتر صفری نیز در این دیدار حوزه فعالیت های بریکس را بسیار گسترده و متنوع توصیف کرد.
طرف ایرانی همچنین عزم جدی کشور ایران برای حضور فعال در این گروه را بیان کرد و گفت وزارت امور خارجه ایران نهایت تلاش خود را در ایفای نقشی موثر و سازنده در بریکس به کار خواهد بست.
در این دور از مذاکرات در خصوص فعالیت های بریکس در زمنه های اقتصادی،مالی، تجارت، انرژی، حمل و نقل، پارلمانی، کشاورزی، فن آوری های نوین، علمی – پژوهشی، بهداشت، فنآوری اطلاعات، محیط زیست، هوا – فضا، ورزشی، فرهنگی، جوانان و همچنین توسعه بریکس در آینده مذاکره و تبادل نظر شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала