امیرعبداللهیان: قدرت بمب‌های استفاده شده علیه غزه 3 برابر بمب‌های اتمی آمریکا در هیروشیما بوده است

© Sputnikامیر عبداللهیان
امیر عبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 16.11.2023
اشتراک
حسین امیرعبداللهیان در سخنرانی خود در جمع تعدادی از مقامات سازمان ملل، مسئولان نهادهای بشردوستانه، نهادهای مذهبی، اساتید دانشگاه و نیز برخی سفرای خارجی مقیم ژنو در خصوص تحولات جاری در فلسطین و تجاوز اسرائیل به غزه اعلام کرد حجم بمب‌های استفاده شده علیه غزه 3 برابر قدرت انفجاری بمب‌های اتمی آمریکا در هیروشیما بوده است.
به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه ایران در این سخنرانی ضمن صحبت از کنوانسیون های چهارگانه ژنو 1949 گفت:"
به موجب پروتکل شماره یک 1977، نبرد مسلحانه مردمان تحت اشغال خارجی یا مردمان تحت سلطه آپارتاید برای کسب حق تعیین سرنوشت به مثابه منازعه مسلحانه بین المللی مشمول قواعد و اصول حقوق جنگ شده است. از این منظر مقاومت فلسطین یک حرکت آزادیبخش و مشروع می باشد، نه گروه تروریستی. نکته دیگر اینکه هیچ منطق و مبنایی برای حق دفاع مشروع قائل شدن برای رژیم اشغالگر وجود ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز صحبت از حقوق بشردوستانه بین المللی و ضرورت رعایت آن، یک بحث نظری و انتزاعی نیست. برعکس، امروز دقیقا یکی از آن مقاطع خطیری است که نشان دهیم آنچه که سال ها در کنفرانسهای دیپلمانیک و محافل اکادمیک در مورد آن صحبت کرده ایم و محاسنش را برشمرده ایم، در عرصه عملی کاربرد دارد و معتبر شمرده میشود. جایگاه و اعتبار حقوقی و اخلاقی حقوق بشردوستانه بین المللی در معرض آزمونی بس خطیر قرار گرفته است. اجازه ندهیم که یک موجودیت اشغالگر و آپارتاید حرمت و اعتبار نظامات بین المللی در حوزه حقوق بشردوستانه را چنین بی محابا به چالش بکشد و به سخره گیرد.
امیرعبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.11.2023
وزیر خارجه ایران: دولت آمریکا به شدت جنگ علیه غزه افزوده است
همه ما به عنوان نمایندگان دولت ها و همه ما به عنوان انسان، برای توقف قانون شکنی فاجعه باری که هر لحظه در کار انهدام و کشتار و تخریب است وظیفه و مسئولیت داریم. ماده یک مشترک کنوانسیون های چهارگانه 1949 ژنو تکلیف را مشخص کرده است. ماده یک کنوانسیون مقابله با نسل کشی نیز وظیفه قانونی دولتها برای پیشگیری از ژنوساید را روشن کرده است، وظیفه ای که بنا به نظر صریح دیوان بین المللی دادگستری، ماهیتی فراسرزمینی دارد.
رژیم اشغالگر نسبت به عدم رعایت و نقض فاحش حقوق بشردوستانه بین المللی و ارتکاب جنایاتی که همزمان وصف جنایت جنگی، جنایت نسل کشی و جنایت علیه بشریت دارند، اصرار دارد اما این امر نه تنها نباید باعث بی عملی ما شود بلکه باید ما را نسبت به تعهد خود برای "حصول اطمینان از رعایت" قواعد کنوانسیون های ژنو و جلوگیری از یک نسل کشی تمام عیار ثابت قدم تر نماید. بی توجهی در برابر نقض های مستمر، آشکار و شدید حقوق بشردوستانه، ضربه ای غیرقابل جبران به اصل حاکمیت قانون و اعتبار حقوق بین الملل است.
گفته می شود حجم بمب ها و مواد منفجره استفاده شده علیه غزه در این چهل روز بیش از سه برابر قدرت انفجاری بمب های اتمی آمریکا در هیروشیما بوده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала