لاوروف: ایجاد کشور فلسطینی اجتناب ناپذیر است + ویدئو

© Sputnik /  مراجعه به بانک تصاویر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.11.2023
اشتراک
وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به موضع روسیه در خصوص لزوم اعلام آتش بس در نوار غزه تاکید کرد، آمریکا هیچ تمایلی به پذیرش توقف های بشردوستانه ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری راشا تودی گفت:" روسیه بلافاصله پس از تشدید مناقشه فلسطین و اسرائیل، پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرد که در آن خواستار آتش بس در نوار غزه شده بود، اما آمریکا جلوی این ابتکار را گرفت. به نظر می رسد که واشنگتن اکنون برای چیزی جز توقف بشردوستانه آماده نیست".
وی اضافه کرد:" به محض اینکه اسرائیل به حوادث 7 اکتبر پاسخ داد، ما به شدت اقدامات حماس را محکوم کردیم. در عین حال، ما خواستار پاسخی متناسب بر اساس قوانین بین‌المللی شدیم."
وزیر خارجه روسیه ادامه داد:"به نظر می رسد که ایالات متحده در حال حاضر تمایلی به پذیرش هیچ چیز غیر از یک توقف بشردوستانه بدون هیچ گونه تعهدی برای انجام کار دیگری ندارد. آنها نمی خواهند دستان اسرائیل را ببندند".
وی تاکید کرد:" به نظر من افرادی که چنین سناریوهایی را توسعه می دهند در واقع می خواهند بحرانی بزرگتر را برانگیزند. شاید این چیزی است که آمریکایی ها می خواهند".
لاوروف در ادامه صحبت های خود تاکید کرد:" از منظر تاریخی، ایجاد کشور فلسطین اجتناب ناپذیر است. امنیت را نمی توان با امتناع از ایجاد یک کشور فلسطینی و کاهش سرزمینی که برای یک کشور فلسطینی در نظر گرفته شده بود خرید".
به گفته وی، این دقیقاً همان موضعی است که طرف روسی سعی دارد به اسرائیل منتقل کند.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 نفر را به گروگان گرفتند. در اسرائیل بر اساس آخرین اطلاعات مقامات، حدود 1.2 هزار نفر کشته شدند که این تعداد شامل غیرنظامیان، سربازان، شهروندان خارجی و کارگران است و همچنین گزارش شده است که بیش از 5 هزار نفر زخمی شده اند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
در پایان ماه اکتبر، مرحله زمینی عملیات اسرائیل در محاصره آغاز شد. شهر غزه توسط نیروهای زمینی اسرائیل محاصره شد و منطقه محاصره عملاً به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شد.
تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل به نوار غزه از 11.5 هزار نفر گذشت و بیش از 29 هزار نفر زخمی شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد، با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала