دادگاه فرانسه حکم بازداشت رئیس جمهور سوریه را صادر کرد

© Sputnik /  مراجعه به بانک تصاویر بشار اسد در مصاحبه با اسپوتنیک: جنگ در سوریه هنوز پایان نیافته است
بشار اسد در مصاحبه با اسپوتنیک: جنگ در سوریه هنوز پایان نیافته است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.11.2023
اشتراک
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابعی اعلام کرد، دادگاهی در فرانسه حکم بازداشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه را به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی در سال 2013 صادر کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، در مجموع چهار قرار بازداشت در ارتباط با استفاده از سلاح های شیمیایی صادر شده است. علاوه بر رهبر سوریه، برادرش ماهر اسد که فرمانده گارد جمهوری سوریه و همچنین دو ژنرال دیگر که نام آنها اعلام نشده، متهم شده اند.
هر چهار نفر به جنایت علیه بشریت و مشارکت در جنایات جنگی متهم شده اند. دمشق هنوز در مورد حکم بازداشت اسد اظهار نظری نکرده است.
اولین گزارش ها از استفاده از عوامل شیمیایی در سوریه در 23 دسامبر 2012 منتشر شد. سپس، همانطور که مخالفان سوری اعلام کردند، در حومه حمص، البیضا، شش نفر در نتیجه حمله شیمیایی نیروهای دولتی کشته شدند. در ژوئیه 2013، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای خاورمیانه، رابرت سری، گفت که دبیرخانه سازمان ملل 13 گزارش از استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه دریافت کرده است. یک ماه بعد، کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی پنج مورد دیگر را تأیید کردند که غم انگیزترین آنها در 21 اوت 2013 در حومه دمشق در غوطه شرقی رخ داد. گلوله باران که حاوی گاز اعصاب سارین بود، بین 300 تا 1700 نفر از جمله صدها کودک را کشت. سازمان پزشکان بدون مرز تعداد کل قربانیان را 3.5 هزار نفر تخمین زد. هم مقامات سوری و هم مخالفان اتهام استفاده از سلاح شیمیایی را رد کردند.
علیرغم اینکه گزارش سازمان منع سلاح های شیمیایی در مورد حملات شیمیایی در غوطه شرقی دخالت هیچ یک از طرفین را در اجرای آنها ثابت نکرده است، کشورهای غربی دولت اسد را به دلیل استفاده از سلاح های شیمیایی مقصر می دانند. باراک اوباما که در آن زمان سمت ریاست جمهوری آمریکا را برعهده داشت، اعلام کرد که استفاده از سلاح شیمیایی توسط سوریه از سوی واشنگتن به عنوان عبور از خط قرمز تلقی می شود و پس از آن جامعه جهانی موظف به اقدام علیه این کشور خواهد بود.
این بحران به لطف مداخله روسیه که طرحی برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه ارائه کرد و رضایت رهبری این کشور را برای قرار دادن ذخایر آن تحت کنترل بین المللی جلب کرد، حل شد. این طرح در 27 سپتامبر 2013 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد (قطعنامه 2118) رسید. در سپتامبر 2013، سوریه به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی ملحق شد و با اعلام 1.3 هزار تن مواد سمی به عضویت سازمان منع سلاح های شیمیایی درآمد. حذف و انهدام زرادخانه شیمیایی سوریه توسط ماموریت مشترک سازمان ملل متحد و OPCW که در سال 2013 ایجاد شد، کنترل شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала