لاوروف مبلغی که اروپا به دلیل تحریم ها علیه روسیه از دست داده را نام برد

© Sputnik / Сергей Гунеев /  مراجعه به بانک تصاویر لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
لاوروف وزیر امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.11.2023
اشتراک
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، زیان تجارت اروپایی به دلیل تحریم‌های ضد روسیه در یک سال و نیم گذشته، بر اساس محافظه‌کارانه‌ترین تخمین‌ها، به 250 میلیارد یورو رسیده است.
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در نشستی با روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک در خصوص حل و فصل اوضاع پیرامون اوکراین گفت:" طی یک سال و نیم گذشته، بر اساس برآوردهای بسیار محافظه کارانه، تجارت اروپایی به دلیل تحریم های یکجانبه غرب تا 250 میلیارد یورو ضرر کرده است. این یک عدد بزرگ است".
به گفته وی، تحریم ها علیه روسیه بحران در اقتصاد جهانی را تشدید کرده است.
لاوروف در این جلسه اضافه کرد:" واشنگتن در حالی که اتحادیه اروپا را مجبور می کند تا همه چیز روسی را کنار بگذارد، خود به خرید اورانیوم و سایر مواد حیاتی از روسیه ادامه می دهد".
وی در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده با قوانین خودخواهانه خود، شرکت های اروپایی را مجبور می کند که منابع انرژی روسیه را به نفع LNG گران قیمت آمریکایی کنار بگذارند".
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد:" تحریم منابع انرژی روسیه که اعلام شد، تحریم های یکجانبه و اقدامات ضد بازار، به ویژه سقف بدنام قیمت، ضربه جدی به امنیت انرژی جهان وارد کرد".
وی تاکید کرد که چنین اقداماتی از سوی غرب منجر به گسست در زنجیره های تولید و عرضه با سابقه تاریخی، توزیع مجدد جریان های انرژی جهانی و افزایش هزینه های لجستیکی مبادلاتی شد.
وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت:" کاهش تدریجی و پیوسته در سهم دلار و یورو در حال ثبت است. فرآیندهای دلارزدایی به طور فزاینده‌ای شتاب بیشتری خواهد گرفت".
وی تصریح کرد که بزرگترین اقتصادها در روند گذار به ارزهای ملی مشارکت دارند: کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه، امارات، برزیل، عربستان سعودی، آرژانتین، کنیا و مصر.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала