آمریکا ممکن است تغییراتی در استقرار نیروهای خود در اروپا ایجاد کند

© AP Photo / Mindaugas Kulbisخوانندگان دیلی میل معتقدند روسیه با دیدن ارتش آمریکا از خنده خواهد مرد
خوانندگان دیلی میل معتقدند روسیه با دیدن ارتش آمریکا از خنده خواهد مرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.11.2023
اشتراک
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که ایالات متحده ممکن است برای "حفاظت" از ناتو، تغییراتی در استقرار نیروها در اروپا پس از خروج روسیه از معاهده "نیروهای مسلح متعارف در اروپا" ایجاد کند.
به گزارش اسپوتنیک، جان کربی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت:" در مورد اعزام نیروها در آینده، من از این تریبون در مورد آن صحبت نمی کنم. ما آنچه را که لازم است انجام خواهیم داد تا به تعهدات ماده 5 خود در قبال متحدان ناتو عمل کنیم، که ممکن است نیاز به تغییر در وضعیت نیروها داشته باشد، اما من امروز آمادگی صحبت در مورد آن را ندارم".
در شب 7 نوامبر، روسیه سرانجام روند خروج از معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا را تکمیل کرد. پیش از این، قانون مربوطه توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امضا شده بود. وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که الحاق فنلاند به ناتو و رویه پذیرش سوئد به این ائتلاف "آخرین اقدامی" بود که خروج روسیه از این معاهده را ضروری کرد. در رابطه با خروج روسیه از معاهده، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که امکان انعقاد توافقنامه با کشورهای ناتو در زمینه کنترل تسلیحات را نمی بیند، زیرا مقامات کشورهای بلوک "به وضوح ناتوانی خود را در مذاکره نشان داده اند. "
پیش از این، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته بود تا زمانی که غرب سیاست خصمانه خود را رها نکند، فرصتی برای بازگشت به این پیمان وجود نخواهد داشت. به گفته وی، خروج روسیه از این معاهده وضعیت امنیتی در اروپا را بدتر نخواهد کرد، زیرا این کشور قبلاً تحت تأثیر اقدامات خصمانه کشورهای ناتو و حامیان آنها علیه روسیه قرار گرفته است و این معاهده عملاً برای بسیاری از آنها کارساز نبوده است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که توافقات احتمالی آینده بر اساس پیشنهادات روسیه در مورد تضمین های امنیتی مشابه نسخه به روز شده معاهده نخواهد بود.
معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا در 19 نوامبر 1990 در پاریس امضا شد. این توافقنامه توسط نمایندگان مجاز 16 کشور عضو ناتو و شش کشور عضو پیمان ورشو منعقد شد. این سند در 9 نوامبر 1992 لازم الاجرا شد. شرکت کنندگان بی طرف و غیر متعهد در کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا در آن شرکت نکردند و خود معاهده بسته شد. الحاق کشورهایی که در آن زمان عضو ناتو و بخش ورشو نبودند، در نظر گرفته نشده بود.
این معاهده حداکثر سطوح گروهی و فردی را برای کشورهای ناتو و پیمان ورشو برای پنج نوع سلاح و تجهیزات نظامی محدود به معاهده تعیین کرد: "تانک های جنگی، خودروهای زرهی رزمی، توپخانه، هواپیماهای تهاجمی و هلیکوپترهای تهاجمی". چنین سطوحی نه تنها برای دو گروه از کشورها به طور کلی، بلکه برای مناطق به اصطلاح جانبی جنوبی و شمالی نیز ایجاد شد تا نگرانی های کشورهای این مناطق، در درجه اول ترکیه و نروژ، در نظر گرفته شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала