عملیاتی‌ترین مرحله تعاملات ده ساله ایران و چین

© Photo / IRNAسید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران
سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.11.2023
اشتراک
وزیر اقتصاد ایران بیان داشت که عملیاتی‌ترین مرحله تعاملات ده ساله ایران و چین در سفر معاون اول رییس جمهور کلید خورده است.
به گزارش اسپوتنیک، خاندوزی وزیر اقتصاد ایران بیان داشت: در سفر دو روزه معاون اول رییس جمهور مهمترین اتفاق پیگیری پروژه هایی بود که بعد از سفر آیت الله رئیسی باید عملیاتی می‌شدند. توافقات در سطح عالی بین روسای جمهور دوکشور صورت گرفته بود و نیاز به عملیاتی شدن داشت. گام نخست اجرایی سازی توافقات در تیرماه با برگزاری جلسه کمیسیون ‌مشترک بود، گام دوم هم در سفر معاون اول رییس جمهور به شانگهای برداشته شد.
وزیر اقتصاد گفت: امیدوارم طی ماه‌های آینده با تحقق این پروژه‌ها در بخش‌های اقتصادی شاهد اتفاقات ملموس باشیم. عملیاتی ترین مرحله تعاملات ده ساله بین ایران و چین در این سفر رقم خورد، از دو هفته بعد مشخص خواهد شد که در چه فعالیت‌های صنعتی، معدنی، انرژی و خودرو و...کدام شرکت چینی با کدام بخش ایرانی چه پروژه ای را کلید خواهد زد.
محمد مخبر درنشست شورای سران دولت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای  در قالب گسترده - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.11.2023
خط تجاری ایران راهی از آسیای جنوب شرقی تا اروپا
وی افزود: سابقا کالاهای حوزه انرژی به چین صادر و محصولات صنعتی و ساخته شده وارد کشور می‌شد، اما براساس توافقات صورت گرفته و سرمایه گذاری های انجام شده برای نخستین بار کشور از فرصت صادرات به چین و سایر کشور های منطقه با فناوری و تکنولوژی هایی که اقتصاد چین به آنها دست یافته بهره خواهد برد، این‌امر برای ایران قدرت اقتصادی به همراه دارد.
خاندوزی تاکید کرد: با توافقات صورت گرفته و ورود اولین دوره واگن های جدید و تعهدی که چین به ساخت و انتقال تکنولوژی واگن های سری بعد در داخل ایران داده ، زندگی و رفت و آمد و حمل و نقل مردم تسهیل خواهد شد.
وزیر اقتصاد گفت: توافق مهم دیگر در حوزه فرودگاهی کشور بود که براساس آن، یک فرودگاه در تراز بین المللی بسیار بزرگتر از مقیاس فرودگاه های موجود ساخته خواهد شد.
خاندوزی خاطرنشان کرد: توافق دیگر درخصوص یک مجموعه ورزشی با استاندارد های بین المللی است تا بتوان بازی های آسیایی و جهانی را در انجام داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала