تأثیر جنگ غزه بر تحولات جهانی

© AP Photo / Abed Khaledتأثیر جنگ غزه بر تحولات جهانی
تأثیر جنگ غزه بر تحولات جهانی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.11.2023
اشتراک
فایننشال تایمز گزارشی درباره تأثیر جنگ غزه بر تحولات جهانی و همچنین بر رویدادهای داخلی آمریکا و رقابت جو بایدن و دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده تهیه کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" در این گزارش در خصوص فروپاشی خوش‌بینی‌هایی که با توافق‌نامه‌های صلح میان برخی کشورهای عربی و اسر ائیل تقویت شده بود، توضیح داده و تاکید کرده است که جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه، تحولی قابل انتظارتر از احیای مجدد روند صلح به نظر می‌رسد.
در گزارش این روزنامه آمده است که در آمریکا، ریاست جمهوری جو بایدن با مشکل بزرگی روبرو است، زیرا دونالد ترامپ در حال حاضر محتمل‌ترین نامزد برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ است.
این روزنامه می نویسد: جنگ غزه آمریکا را مجبور کرد که زمان و منابع خود را از اوکراین به سمت اسرائیل منحرف کند و در برخی موارد رقابت مستقیم بین تل آویو و کی یف برای دستیابی به مهمات آمریکایی وجود دارد، این در حالی است که اوکراین از کمبود شدید تجهیزات نظامی از جمله سامانه‌های موشکی رنج می‌برد.
این روزنامه افزود که احتمال پیروزی ترامپ به دلیل جنگ در غزه بیشتر شده است، زیرا بایدن به رأی دهندگان جوان، مترقی و آمریکایی‌های عرب نیاز دارد تا به او رأی دهند، اما بسیاری‌ها از حمایت دولت او از اسرائیل عصبانی هستند. بنابراین اگر قشر مترقی در خانه بمانند یا به نامزدهای حاشیه‌ای رأی دهند، انتخابات می‌تواند به نفع ترامپ متمایل شود.
به نوشته فایننشال تایمز، با گسترش بیش از حد ظرفیت تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در خارج از کشور و بی ثبات شدن بیشتر در داخل، چین ممکن است این فرصت را غنیمت بشمارد. حال اینکه در تحولات کنونی نیز چین مصمم است آمریکا را به عنوان قدرت مسلط در منطقه اقیانوس آرام و شاید در تمام دنیا به زیر بکشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала