وضعیت انسانی در نوار غزه در دیدار وزرای امور خارجه ژاپن و اردن

© AP Photo / Israel Defense Forcesغزه
غزه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.11.2023
اشتراک
همکاری تنگاتنگ به منظور بهبود وضعیت انسانی در نوار غزه و اجرای توقف بشردوستانه باید ادامه یابد.
به گزارش اسپوتنیک، کامیکاوا وزیر امور خارجه ژاپن، در گفتگو با ایمن الصفدی همتای خود از اردن، تاکید کرد که با توجه به وضعیت وخیم انسانی در نوار غزه، به ویژه واقعیت کشته شدن کودکان، زنان و افراد مسن، ژاپن برای ارائه کمک های بشردوستانه بیشتر به این منطقه اعلام آمادگی می‌کند. حدود 65 میلیون دلار علاوه بر بسته کمکی 10 میلیون ینی، و همچنین کالاهای ضروری برای فلسطین از طریق آژانس همکاری بین المللی ژاپن (جایکا) تخصیص داده شده است.
وزیر امور خارجه ژاپن همچنین از همکار خود از اردن برای کمک های ارائه شده در تخلیه شهروندان ژاپنی از منطقه تشکر کرد.
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.11.2023
اردوغان: نخست وزیر اسرائیل دیگر هم کلام ما نیست
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
Флаги Ирана, Турции и России на полях 77-й сессии Генассамблеи ООН - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.11.2023
گزارش و تحلیل
شانس ایران، روسیه و ترکیه به عنوان مبتکران پایان مناقشه اسرائیل- فلسطین
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
گفتنی است، تعداد قربانیان نوار غزه از 9 هزار نفر گذشت و بیش از 32 هزار نفر مجروح شدند. در اسرائیل، به گفته مقامات محلی، بیش از 1.3 هزار نفر جان خود را از دست دادند. سفارت روسیه گزارش داد که در جریان تشدید درگیری ها، 20 روس کشته، دو نفر گروگان گرفته شده و هفت نفر به عنوان مفقود اعلام شده اند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 اسیر در نوار غزه وجود دارد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала