اسرائیل از محاصره کامل نوار غزه و دسترسی به دریا خبر داد

© AFP 2023 / Jalaa MareyМашины израильской армии движутся по дороге возле северного города Кирьят-Шмона недалеко от границы с Ливаном
Машины израильской армии движутся по дороге возле северного города Кирьят-Шмона недалеко от границы с Ливаном - اسپوتنیک ایران  , 1920, 05.11.2023
اشتراک
سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد، ارتش اسرائیل غزه را به طور کامل محاصره کرد و به دریا رسید.
به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی ارتش اسرائیل شامگاه یکشنبه اعلام کرد، این ارتش اسرائیل غزه را به طور کامل محاصره کرده است، محاصره به شمال و جنوب تقسیم شد، کریدور بشردوستانه به کار خود ادامه خواهد داد.
آویچای آدرایی، سخنگوی ارتش اسرائیل پیش از این روز یکشنبه از تصرف یکی از مهم ترین پایگاه های حماس در منطقه بیت حانون در شمال غزه خبر داد.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی جنبش حماس و نوار غزه تحت عنوان عملیات طوفان الاقصی قرار گرفت. پس از این، نیرو های این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و بیش از 200 گروگان را نیز به اسارت خود در آوردند. در اسرائیل، به گفته مقامات محلی، بیش از 1.4 هزار نفر از جمله 300 نظامی کشته و بیش از 5 هزار نفر زخمی شدند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرآهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. در عرض چند روز، ارتش اسرائیل کنترل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
تعداد قربانیان نوار غزه از 9.7 هزار نفر گذشت و بیش از 24.8 هزار زخمی شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند. خود جنبش اعلام کرد که حدود 200 تا 250 زندانی در نوار غزه وجود دارد.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала