ارتش اسرائیل از پایان عملیات محاصره غزه خبر داد

© AFP 2023 / Jalaa MareyВоеннослужащие израильской армии на позиции в верхней части Галилеи на севере Израиля недалеко от границы с Ливаном
Военнослужащие израильской армии на позиции в верхней части Галилеи на севере Израиля недалеко от границы с Ливаном - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.11.2023
اشتراک
سخنگوی ارتش اسرائیل: هملیات محاصره شهر غزه به پایان رسید.
به گزارش اسپوتنیک، سرتیپ دنیل خاگاری سخنگوی نیروهای مسلح اسرائیل که روزنامه "هاآرتص" اظهارات وی را نقل کرده است روز پنجشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که ارتش این کشور شهر غزه را محاصره کرده است.

وی اعلام کرد: "تلاش ها برای محاصره شهر غزه به پایان رسید... سربازان به پست های خطوط مقدم، ستادها، مواضع پرتابی و زیرساخت های پرتابی حماس حمله می کنند".

روز دوشنبه خارگاری اعلام کرده بود که ارتش دفاعی اسرائیل به گسترش عملیات زمینی در نوار غزه ادامه می دهد و نیروهای بیشتری را به آنجا وارد می کند. خبرگزاری فرانس پرس در همان روز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده بود که تانک های اسرائیلی در حاشیه شهر غزه دیده شده اند.
اندکی قبل سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که نظامیان این کشور در حل فرو ریختن خط دفاعی حماس می باشند و در حال تسلط بر مواضعی را در مرکز این منطقه محصور می باشند.
ساحل اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 02.11.2023
اسرائیل، چه تعداد سلاح از ابتدای تشدید تنش دریافت کرده است؟
گفتنی است، صبح روز 7 اکتبر 2023 میلادی (شنبه) اسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، شبه نظامیان حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است.
نیروهای دفاعی اسرائیل گزارش دادند که از آغاز عملیات جنبش فلسطینی حماس، بیش از 4500 موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.
گردان های القسام (شاخه نظامی حماس) اعلام کردند که ده ها سرباز و افسر اسرائیلی را اسیر کرده اند.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس را اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیشتر بر لزوم توقف فوری خونریزی بین اسرائیل و فلسطین تاکید کرده و از طرفین خواسته بود تا عملیات نظامی را متوقف کنند. به گفته وی، حل مشکل فلسطین تنها بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که مستلزم همزیستی دو کشور است امکان پذیر است.
میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص گفت که روسیه از اسرائیل و فلسطین می خواهد آتش بس اعلام کنند و به پشت میز مذاکره بازگردند. واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که در نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره درگیری فلسطین و اسرائیل، روسیه خواستار توقف فوری درگیری‌ها و گذار به مذاکرات اساسی شد.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائيل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولت، تا کنون اراضي فلسطين را به طور كامل آزاد نكرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала