وزیر خارجه ایران با رهبر ترکیه دیدار کرد

© Photo / پایگاه اطلاع رسانی دولتدیدار امیرعبداللهیان و اردوغان
دیدار امیرعبداللهیان و اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.11.2023
اشتراک
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی و در دومین مقصد دور جدید رایزنی‌هایش در منطقه درباره اوضاع جاری در غزه در آنکارا حضور دارد، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) دهم آبان ماه با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش اسپوتنیک، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پیش از ظهر امروز نیز با حضور در محل وزارت امور خارجه ترکیه با "هاکان فیدان" همتای ترکیه‌ای خود دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن وزرای خارجه در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداختند.
امیرعبداللهیان پیش از این در نشست خبری با همتای ترکیه‌ای از دیدارش با اردوغان خبر داده بود.
وزیر امور خارجه ایران در این نشست خبری با بیان اینکه در تامین امنیت منطقه و خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم، گفت: در صورت ادامه جنگ، مقاومت اقدام غافلگیرانه دیگری را مورد تصمیم قرار خواهد داد و شرایط به گونه دیگری خواهد شد.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: از مواضع قوی و دقیق اخیر اردوغان و از احساسات ارزشمند و پرشور مردم کشور دوست و برادر ترکیه در حمایت از مردم مظلوم و مقتدر فلسطین تشکر می‌کنیم. پیش از این با آقای هاکان فیدان وزیر امور خارجه در خصوص ابتکار کشورهای ضامن گفت‌وگو کرده‌ایم. ما از هر ابتکار سیاسی که مانع گسترش جنگ و تضمین کننده حقوق واقعی ملت فلسطین باشد، حمایت می‌کنیم.
ایران و ترکیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.11.2023
دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه ترکیه
امیرعبداللهیان پیش از ترکیه نیز سفری به دوحه داشت و با امیر و وزیر خارجه قطر و همچنین اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس دیدار و درباره اوضاع غزه به گفت‌وگو پرداخته بود.
سفر امیرعبداللهیان به ترکیه در چارچوب دور جدید رایزنی‌های منطقه‌ای ایران درباره اوضاع غزه صورت گرفته است. وی در دور اول این سفرها به چهار کشور منطقه شامل عراق، لبنان، سوریه و قطر رفته بود و همچنین در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده نیز حضور یافته بود.
این نخستین سفر امیرعبداللهیان به ترکیه پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و در دوران وزارت خارجه هاکان فیدان است و چهارمین سفر امیرعبداللهیان به ترکیه پس از تصدی وزارت امور خارجه است. او اسفند سال گذشته و در دوران وزارت خارجه مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه پیشین ترکیه برای ابراز همدردی با مقامات و مردم ترکیه در پی زلزله در این کشور و بازدید از مناطق زلزله زده به ترکیه سفر کرده بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала