"جهاد اسلامی" از گلوله باران تجهیزات اسرائیلی که به غزه نفوذ کرده بودند، خبر داد

نیروهای اسرائیلی در نزدیکی مرز با لبنان
نیروهای اسرائیلی در نزدیکی مرز با لبنان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.10.2023
اشتراک
"جهاد اسلامی" از گلوله باران تجهیزات اسرائیلی که به نوار غزه نفوذ کرده بود، خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، تیپ القدس (شاخه نظامی جهاد اسلامی) اعلام کرد در حال حمله به تجهیزات اسرائیلی است که به شمال غربی غزه نفوذ کرده بودند.
شاخه نظامی جهاد اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد: "نیروهای قدس در حال شلیک راکت و خمپاره سنگین به سوی خودروهای دشمن در حال نفوذ به شمال غربی نوار غزه هستند".
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات سیل الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، جنگنده های این سازمان وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و گروگان ها را نیز گرفتند. در اسرائیل، به گفته مقامات محلی، بیش از 1.4 هزار نفر از جمله 300 پرسنل نظامی کشته و بیش از 5 هزار نفر زخمی شدند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد و تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت را متوقف کرد .
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.10.2023
مخالفان اسرائیل از سخنان نتانیاهو درباره ارتش خشمگین شدند
به گفته وزارت بهداشت محلی، تعداد قربانیان نوار غزه از 8 هزار نفر گذشت که نیمی از آنها کودک بودند و بیش از 18 هزار نفر مجروح شدند. با تشدید درگیری، حداقل 20 روس کشته شده اند، سه نفر گمان می رود گروگان باشند و چندین نفر دیگر ناپدید هستند. به گفته منابع مختلف، بیش از 200 اسرائیلی در اسارت حماس هستند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. با توجه به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала