بلینکن و وزیر خارجه انگلیس بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کردند

© Sputnik / Russian Foreign Ministry  /  مراجعه به بانک تصاویر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.10.2023
اشتراک
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور در گفتگو با جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، اقداماتی را برای جلوگیری از گسترش درگیری فلسطین و اسرائیل، آزادی گروگان ها و ارسال کمک های بشردوستانه به نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار داد.
به گزارش اسپوتنیک، در این بیانیه آمده است: "بلینکن وزیر امور خارجه و وزیر امور خارجه انگلیس بار دیگر بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کردند و درباره کار خود با شرکای منطقه‌ای برای جلوگیری از گسترش درگیری و تضمین آزادی گروگان‌ها گفتگو نمودند".
بلینکن و کلورلی همچنین به لزوم تضمین تامین پایدار کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه اشاره کردند.
اسرائیل در 7 اکتبر مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از سوی نوار غزه به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، قرار گرفت. پس از این، نیروهای این جنبش وارد مناطق مرزی در جنوب اسرائیل شدند و به سمت نظامیان و غیرنظامیان آتش گشودند و افرادی را به گروگان گرفتند. در اسرائیل، به گفته مقامات محلی، بیش از 1.4 هزار نفر از جمله 300 نظامی کشته و بیش از 5 هزار نفر زخمی شدند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز، ارتش اسرائیل تمام مناطق پرجمعیت نزدیک مرز با غزه را تحت کنترل خود درآورد و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت متوقف شد.
به گفته وزارت بهداشت غزه، تعداد قربانیان نوار غزه از 8 هزار نفر گذشت که نیمی از آنها کودک بودند و بیش از 18 هزار نفر مجروح شدند. به گفته منابع مختلف، بیش از 200 اسرائیلی در اسارت حماس هستند.
وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. بر اساس مواضع ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حل و فصل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала