اظهار نظر وزیر امور خارجه ایران درباره حمله به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.10.2023
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با شبکه خبری بلومبرگ گفت که ما نیروی جدیدی به سوریه، عراق و منطقه اعزام نکرده‌ایم، اما در خصوص تحولات منطقه هم صرفا تماشاگر و ناظر نبوده‌ایم.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیر خود به نیویورک به منظور شرکت در نشست فوق‌العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تحولات فلسطین در مصاحبه ای با شبکه خبری بلومبرگ گفت که گروه هایی که به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله می کنند راسا خودشان تصمیم می‌گیرند و خودشان اقدام می‌کنند.
وی افزود: اگر اسرائیلی‌ها جنگ را متوقف نکنند و به کشتار و جنایات خود ادامه دهند باز شدن جبهه‌های جدید قابل اجتناب است و آن موقع اسرائیل در شرایط جدیدی قرار می‌گیرد که قطعا از اقدامات خودش پشیمان خواهد شد.
وی همچنین درباره نقش آمریکا در جنایات اسرائیل تصریح کرد: بر اساس اطلاعات ما مدیریت این جنگ در اختیار آمریکا است و آمریکا وارد یک جنگ نیابتی شده است و اسرائیل به نیابت از آمریکا این جنگ را انجام می‌دهد. اگر آمریکا بخواهد این رفتار را ادامه دهد، توسعه و باز شدن جبهه‌های جنگ امری اجتناب ناپذیر است.
وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره عملکرد نیروهای مقاومت در منطقه گفت: کشورهای منطقه نه از ایران دستور می‌گیرند و نه ما دستورالعملی به آنان می‌دهیم. طرف آمریکایی مدعی است که این گروه‌ها مرتبط با ایران هستند. این گروه‌ها راسا خودشان تصمیم می‌گیرند و خودشان اقدام می‌کنند.
امیرعبداللهیان علاوه بر این در پاسخ به این سوال که آیا ایران در سوریه حضور دارد، گفت: تا زمانی که برای مبارزه با تروریسم، دولت سوریه از ایران درخواست کمک کند، ما در چارچوب موافقتنامه همکاری‌های مشترک بین دو کشور عمل خواهیم کرد. در دوره مبارزه با داعش سوریه از ما درخواست کرد و ما عمل کردیم.
وی همچنین درباره اعزام نیرو به منطقه تصریح کرد: ما نیروی جدیدی به سوریه، عراق و منطقه اعزام نکرده‌ایم، اما در خصوص تحولات منطقه هم صرفا تماشاگر و ناظر نبوده‌ایم. هر زمان که لازم بدانیم متناسب با مسائل و امنیت ملی کشورمان و متناسب به شرایط منطقه در زمان و مکان لازم تصمیم می‌گیریم.
امیرعبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.10.2023
طرح سیاسی ایران برای توقف فوری جنگ و ارسال کمک‌ به فلسطینی ها
پیشتر، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید گفته بود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، بی‌تردید به ایران برای حملات احتمالی علیه نیروهای آمریکایی در خاورمیانه پاسخ خواهد داد و این واکنش ماهیت تدافعی خواهد داشت.
فرماندهی مرکزی آمریکا پیشتر به اسپوتنیک خبر داد که بیش از 20 سرباز آمریکایی در حملات اخیر به پایگاه های آنها در خاورمیانه مجروح شده اند.
به گفته پنتاگون، در طی هفته، از 17 تا 24 اکتبر، گروه‌های شبه‌نظامی که گمان می‌رود مرتبط با ایران هستند، با شعله‌ور شدن درگیری‌ها در نوار غزه، ده بار با موشک و هواپیماهای بدون سرنشین به نیروهای آمریکایی در عراق حمله کردند و سه بار به نیروهای آمریکایی در سوریه حمله کردند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала