جزییات دستگیری متهمان پرونده قتل مهرجویی و همسرش

داریوش مهرجویی
داریوش مهرجویی  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.10.2023
اشتراک
حسین فاضلی‌هریکندی، رئیس‌کل دادگستری و حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز صبح امروز در دیدار با دادستان‌کل کشور به تشریح آخرین وضعیت پرونده قتل مرحوم مهرجویی و همسر مرحومه‌اش پرداختند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در ابتدای این دیدار موحدی دادستان کل کشور از زحمات همه کسانی که در شناسایی و دستگیری متهمان این پرونده خدمت و تلاش کردند قدردانی کرده گفت: لازم است از شما و همکاران قضایی در استان و شهرستان که با مدیریت صحیح، حضور به‌موقع در صحنه، شناخت جوانب حادثه و صدور دستورات قضایی مناسب موجبات شناسایی و دستگیری متهمان پرونده را فراهم کردید قدردانی و تشکر کنم.
وی ادامه داد: "با دستورات بموقع و مدیریت خوب دادگستری استان و تلاش شبانه‌روزی همکاران پزشکی قانونی و همچنین اقدامات فنی و تخصصی خوب همکاران فراجا، بحمدالله متهمان در یک مدت کوتاه شناسایی شدند و در چنگال عدالت قرار گرفتند و جا دارد از همه همکاران دادگستری و پزشکی قانونی و همچنین نیروی انتظامی هم تشکر و قدردانی داشته باشم".
دادستان‌کل کشور با ابراز اینکه "رسیدگی به این پرونده از جوانب مختلف حائز اهمیت است و رئیس قوه قضاییه هم دراین‌باره دستورات ویژه‌ای صادر کردند" گفت: "در این راستا بنده هم به‌صورت جدی با مسئولان قضایی استان در تماس بودم که بحمدالله زحمات نتیجه داد و متهمان دستگیر شدند".
در ادامه حسین فاضلی‌هریکندی، رئیس‌کل دادگستری استان البرز به تشریح اقدامات انجام‌شده در دستگیری متهمان پرونده قتل مرحوم مهرجویی و همسر مرحومه‌اش پرداخته گفت: "بلافاصله پس از اطلاع از حادثه موضوع در دستور کار قرار گرفت و کارگروه ویژه پیگیری پرونده با مسئولیت رئیس‌کل دادگستری استان و با عضویت فرمانده فراجا و رئیس پلیس آگاهی استان البرز، دادستان مرکز استان، معاون پیگیری پرونده‌های خاص دادگستری کل استان البرز، رئیس دادگستری و دادستان فردیس و بازپرس ویژه پرونده تشکیل شد".
وی ادامه داد: "در همان ابتدا تمامی سناریو‌ها و احتمالات در نظر گرفته شد و پس از بررسی و تحقیقات و شناسایی مظنونین احتمالی، تعداد 20 نفر بازداشت و تحقیقات فشرده از آنان در جهت رسیدن به سرنخ‌های بیشتر در دستور کار قرار گرفت".
رئیس‌کل دادگستری استان البرز اظهار کرد: "خوشبختانه با روش‌های تخصصی و فعالیت شبانه‌روزی به سرنخ‌های خوبی دست یافته مشخص گردید که 3 نفر از متهمان اصلی پرونده بین دستگیرشدگان اولیه هستند و لذا تمرکز به‌روی آن‌ها قرار گرفت و پس از ساعت‌ها بازجویی و تحقیق و استناد به ادله‌های موجود متهمین به حضور فرد چهارم در پرونده اقرار کردند و مشخص شد که در شب حادثه 4 نفر در محل جنایت حضور داشته‌اند و لذا پس از صدور دستور قضایی نفر چهارم هم بازداشت شد و تحقیقات در این مرحله به سرانجام رسید".
فاضلی‌هریکندی در ادامه به تشریح نحوه وقوع قتل و انگیزه آن‌ها توسط متهمین پرداخت و گفت: "متهمان از قبل با متوفیان آشنایی داشتند و متهم اصلی در برهه‌ای از زمان نیز باغبان ویلای مرحوم مهرجویی بوده است و به‌دلیل مسائل مالی و ادعای داشتن طلب 30میلیونی از مرحوم کینه گرفته و با قصد و هدف انتقام دست به این جنایت زده است".
وی خاطرنشان کرد: "متهمان به‌دلیل اینکه ویلا دارای حصار‌های بلند نبوده است به‌راحتی وارد حیاط می‌شوند و متوجه می‌شوند درب ورودی ساختمان نیز باز می‌باشد و لذا بدون دردسر وارد منزل و مرتکب جنایت می‌شوند".
فاضلی‌هریکندی افزود: "بر اساس اقاریر به‌دست‌آمده، مرحوم مهرجویی در زمان ورود متهمان به منزل در حال تماشای تلویزیون بوده است و مرحومه محمدی‌فر نیز در همان‌جا حضور داشته است که متأسفانه با حمله به‌سمت مرحوم مهرجویی در ابتدا ضرباتی را با چوب به سر متوفی وارد کرده و سپس با ضربات چاقو به ناحیه گردن وی را به قتل رسانیده‌اند".
رئیس‌کل دادگستری استان البرز ادامه داد: "مرحومه محمدی‌فر نیز پس از ورود افراد به منزل به‌سمت اتاق خود فرار کرده است، اما متهمان با تعقیب وی و درگیری با او نهایتاً با ضربات چاقو او را هم به قتل می‌رسانند و پس از سرقت دو دستگاه گوشی تلفن همراه و مقادیری طلا از محل جنایت متواری می‌شوند".
فاضلی‌هریکندی گفت: "شناسایی و دستگیری متهم چهارم در بررسی و کشف ابعاد مختلف پرونده نقش مهمی داشت، چاقو و گوشی‌های تلفن همراه سرقتی در اختیار نفر چهارم بود که پس از دستگیری این فرد، سرنخ‌های موجود کامل و ابعاد تحقیقات کامل‌تر شد".
وی درباره انگیزه قتل توسط متهمان گفت: "فعلاً بر اساس اقاریر، سه متهم اول با هدف انتقام و قتل به محل حادثه رفته و مرتکب جنایت شده‌اند و متهم چهارم که با تحریک سه نفر اولی مرتکب جرم گردیده با هدف و انگیزه سرقت وارد این پرونده شده است".
رئیس‌کل دادگستری استان البرز درباره ابعاد دیگر این جنایت گفت: "در این پرونده ما به تحقیقات و اطلاعات به‌دست‌آمده اکتفا نمی‌کنیم و هرگونه احتمالی را در دستور کار قرار می‌دهیم، چراکه معتقد هستیم کنار سرعت باید دقت و ظرافت را هم به‌کار برد و نباید از هیچ احتمالی به‌سادگی عبور کرد".
فاضلی‌هریکندی در مورد زمان رسیدگی به پرونده و صدور رأی هم گفت:" در زمان حاضر پرونده در دادسرا در حال انجام فرآیند خود می‌باشد و پس از صدور کیفرخواست پرونده در اختیار دادگاه قرار خواهد گرفت و قطعاً دراین‌باره هم اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала