رهبران روسیه و چین در خصوص همکاری های دوجانبه گفتگو کردند + ویدئو

© Sputnik / Sergey Savostyanov/Pool /  مراجعه به بانک تصاویر Президент РФ Владимир Путин и КНР Си Цзиньпин на церемонии встречи глав делегаций - участников III Международного форума "Один пояс, один путь" в Пекине
Президент РФ Владимир Путин и КНР Си Цзиньпин на церемонии встречи глав делегаций - участников III Международного форума Один пояс, один путь в Пекине - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.10.2023
اشتراک
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که در پکن حضور دارد، پس از مراسم سخنرانی در مجمع "یک کمربند یک جاده" با رئیس جمهور چین دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در سخنانی در مذاکرات روسیه و چین در روز چهارشنبه خاطرنشان کرد که در شرایط دشوار کنونی "هماهنگی نزدیک در سیاست خارجی بسیار مورد نیاز است" و روسیه و چین دقیقاً از این طریق همکاری خود را ایجاد می کنند.
پوتین گفت: "و امروز ما درباره همه اینها بحث خواهیم کرد. همه چیز، از جمله روابط دوجانبه."
وی هفتاد و چهارمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین را به "همه دوستان چینی" تبریک گفت.
پوتین خاطرنشان کرد: سال آینده هم برای کشور شما و هم برای روابط دیپلماتیک بین کشورهای ما سالگردی بزرگ خواهد بود".
وی همچنین تاکید کرد که ایده چین برای توسعه همکاری های گسترده بین کشورهای "جاده ابریشم" تاریخی که 10 سال پیش مطرح شد، "پیشرفت بسیار خوبی" داشته است.
پوتین قبل از شروع مذاکرات خطاب به رئیس جمهور چین گفت: "در چین، تحت رهبری شما، برای همه کسانی که در این تعامل گسترده مشارکت دارند، بسیار خوشحالیم، زیرا همه از این منفعت می برند."
رئیس جمهور روسیه در ادامه گفت:" شما به هدف ما برای دستیابی به 200 میلیارد دلار گردش تجاری در سال جاری اشاره کردید. اگر سال به سال نگاه کنید، دیشب آن را تحلیل کردیم، در حال حاضر 200 میلیارد دلار وجود دارد. و طبق سال تقویمی، قطعاً از این نوار پیش خواهد گرفت".
رهبر چین در سخنان خوشامدگویی خود خاطرنشان کرد: "رئیس‌جمهور روسیه برای سومین بار در مجمع همکاری‌های بین‌المللی "یک کمربند، یک جاده" شرکت می‌کند که نشان‌دهنده حمایت طرف روسی از این ابتکار است".
رهبر چین نیز در این دیدار خطاب به رئیس جمهور روسیه گفت:" به مدت 10 سال، از سال 2013، من و شما، آقای رئیس جمهور، 42 جلسه داشته ایم، روابط تجاری خوب و دوستی شخصی قوی برقرار کرده ایم".
وی گفت: "در سفر من به روسیه در ماه مارس به دعوت شما، این اولین سفر من پس از انتخاب مجدد است، ما دستورالعمل هایی را برای توسعه روابط دوجانبه ترسیم کردیم، در مورد تعدادی از مسائل بین المللی و منطقه ای تبادل نظر معناداری داشتیم".
وی تاکید کرد:" ما به همراه شرکای روسی خود، با درک روشنی از روند تاریخی و پیروی از روندهای توسعه جهانی، آماده هستیم تا به طور مستمر همکاری های دوجانبه را با محتوای لازم در دوره جدید به نام توسعه و شکوفایی غنی سازیم".
رئیس جمهور چین گفت: "گردش تجاری دوجانبه به رکوردهای تاریخی رسیده و به هدف 200 میلیارد دلاری ما نزدیک شده است". شی جین پینگ افزود: "با خرسندی متذکر می شوم که دولت ها، وزارتخانه ها و ادارات و همچنین مناطق چین و روسیه سخت تلاش می کنند تا توافقاتی را که به دست آورده ایم، اجرا کنند."
رئیس جمهوری خلق چین تاکید کرد که بین چین و روسیه "اعتماد متقابل سیاسی به طور پیوسته در حال تقویت است و تعامل استراتژیک نزدیک و موثر حفظ می شود."
هیئت روسی شامل دو معاون نخست وزیر الکساندر نواک و دیمیتری چرنیشنکو، وزرای امور خارجه، دارایی، توسعه اقتصادی، توسعه شرق، بانک مرکزی و تعدادی دیگر از بخش ها پوتین را در این دیدار همراهی کردند.
پوتین در روزهای 17 تا 18 اکتبر در چین است، جایی که سومین مجمع یک کمربند یک جاده در آن برگزار می شود. رهبر روسیه به عنوان مهمان اصلی این رویداد دیروز وارد پکن شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала