بورل خواستار ارسال کمک های بشردوستانه به غزه شد

© Photo / IRNAجوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.10.2023
اشتراک
رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا خواستار باز شدن گذرگاه های مرزی برای ارسال فوری کمک های بشردوستانه به غزه در بحبوحه "اوضاع وخیم" حال حاضر این منطقه شد.
به گزارش اسپوتنیک، جوزپ بورل در شبکه ایکس نوشت: "وضعیت بشردوستانه در غزه به سرعت در حال وخامت است. ما خواستار باز شدن گذرگاه های مرزی هستیم تا امکان ارسال فوری کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان فراهم شود. باید برای جلوگیری از تلفات بی گناهان بیشتر اقدام کرد."
صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، از نوار غزه مورد حمله موشکی گسترده قرار گرفت. علاوه بر این، پس از حملات موشکی گسترده، نیروهای حماس به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز پس از حمله، ارتش کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهداف از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین محاصره کامل این سرزمین را اعلام کرد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به حالت تعلیق درآمد.
تعداد قربانیان نوار غزه از دو هزار نفر و تلفات ساکنان اسرائیل از هزار نفر گذشت و چندین هزار اسرائیلی و فلسطینی مجروح شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند.
مسکو از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتختی اورشلیم در شرق آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل با منافع ارضی طرفین مرتبط است و برای دهه ها منبع تنش و درگیری در منطقه باقی مانده است. تصمیم سازمان ملل در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین - را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала