ایران تا زمان عدم تعارض اسرائیل به منافعش، وارد جنگ نمی شود

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ارتش ایران
ارتش ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.10.2023
اشتراک
نمایندگی دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد به ریانووستی گفت: اگر اسرائیل عملیات زمینی در نوار غزه را آغاز کند، نیروهای مسلح ایران وارد نبرد نمی شوند، مگر اینکه تل آویو به خاک ایران حمله کند.
به گزارش اسپوتنیک، این دیپلمات در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه ایران قصد مداخله در بحران فلسطین و اسرائیل را دارد یا خیر گفت:" نیروهای مسلح ایران درگیر نمی شوند، مشروط بر اینکه اسرائیل آپارتاید جرات حمله به ایران، منافع و شهروندان آن را نداشته باشد. جبهه مقاومت فلسطین می تواند از خود دفاع کند".
اواخر هفته گذشته خبرگزاری ایسنا به نقل از سرلشکر رحیم صفوی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که تهران از حملات موشکی جنبش حماس فلسطینی به اسرائیل حمایت می کند.
همزمان، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که واشنگتن هیچ اطلاعاتی در مورد دخالت احتمالی ایران در طراحی یا اجرای حمله به اسرائیل در اختیار ندارد.
صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل به عنوان بخشی از عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، از نوار غزه مورد حمله موشکی گسترده قرار گرفت. علاوه بر این، پس از حملات موشکی گسترده، نیروهای حماس به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
در پاسخ، نیروهای دفاعی اسرائیل عملیات شمشیر آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. ظرف چند روز پس از حمله، ارتش کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهداف از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین محاصره کامل این سرزمین را اعلام کرد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت به حالت تعلیق درآمد.
تعداد قربانیان نوار غزه از دو هزار نفر و تلفات ساکنان اسرائیل از هزار نفر گذشت و چندین هزار اسرائیلی و فلسطینی مجروح شدند. به گفته منابع مختلف، حدود 150 اسرائیلی ممکن است در اسارت حماس باشند.
مسکو از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول "دو دولت" مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتختی اورشلیم در شرق آن را فراهم می کند.
مناقشه فلسطین و اسرائیل با منافع ارضی طرفین مرتبط است و برای دهه ها منبع تنش و درگیری در منطقه باقی مانده است. تصمیم سازمان ملل در سال 1947 ایجاد دو کشور - اسرائیل و فلسطین - را تعیین کرد، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала