حماس به فلسطینیان قول بازگرداندن سرزمین اجدادی را داد

© Photo / IRNAجنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس )
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.10.2023
اشتراک
حماس به جای نقل مکان از غزه به فلسطینی ها قول بازگشت به سرزمین های اجدادی را داد.
به گزارش اسپوتنیک، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس قول داد که به جای نقل مکان از غزه زمین هایی بازگردانده شوند که به اجداد فلسطینی ها تعلق داشته است.

کانال تلگرامی حماس سخنان هنیه را اینگونه نقل کرده است: "نه به تبعید از غزه، نه به تبعید از کرانه باختری و نه به نقل مکان از غزه به مصر... ما تنها یک رویکرد داریم و آنهم بازگشت به خاک خود و خانه های خود، به خاک پدران و اجدادمان است. و این چیزی دور دست و غیر قابل دسترسی نیست، این امر نزدیک است. آزادسازی خاک هایمان و بازگرداندن آنها محقق شدنی می باشد".

هفته گذشته دولت فلسطین و بسیاری از کشورهای عربی بعد از آغاز بمباران وسیع نوار غزه اسرائیل را به تلاش برای اجبار خشونت آمیز فلسطینی ها جهت نقل مکان از نوار غزه به مصر و یا در داخل نوار غزه، کردند. اسرائیل در آستانه عملیات زمینی خود در این منطقه، به یک میلیون فلسطینی در شمال نوار غزه 24 ساعت فرصت داد تا به سمت جنوب نقل مکان کنند.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.10.2023
ایران زمینه‌سازی برای کوچاندن اجباری مردم فلسطین از نوار غزه را محکوم کرد
گفتنی است، صبح روز شنبه 7 اکتبراسرائیل مورد حمله موشکی بی سابقه ای از سمت نوار غزه قرار گرفت. سرویس مطبوعاتی ارتش اسرائیل اعلام کرد که بیش از 3 هزار موشک شلیک شده است. علاوه بر این، جنگنده های حماس پس از حملات موشکی گسترده، به مناطق مرزی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند.
شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس روز شنبه از عملیات طوفان الاقصی علیه اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل از آغاز عملیات آهنین علیه حماس در نوار غزه خبر داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، در خطاب به ملت، اعلان جنگ کرد و گفت کشور در وضعیت جنگی قرار دارد و دستور بسیج گسترده صادر شده است. ارتش اسرائیل در حال پاکسازی مناطق پرجمعیت است. اسرائیل در مقیاس وسیع و همچنین با روش های نسبتاً بی رحمانه پاسخ می دهد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داد: تامین آب، غذا، برق، دارو و سوخت در نوار غزه به حالت تعلیق درآمد.

مناقشه فلسطین و اسرائیل که به منافع ارضی طرفین مربوط می شود، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور اسرائیل و فلسطین را تعیین کرد، اما فقط کشور اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала