آغاز فرایند ساخت پرتابگر ایرانی "سریر" برای رسیدن به مدار ۳۶ هزارکیلومتری

ماهواره تصویربرداری نور ۳
ماهواره تصویربرداری نور ۳ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.10.2023
اشتراک
رئیس سازمان فضایی ایران از آغاز فرایند ساخت پرتابگر ایرانی "سریر" برای رسیدن به مدار ۳۶هزارکیلومتری خبر داد و گفت: ایران جزو ۱۰ کشور برتر پرتاب ماهواره در جهان است.
به گزارش اسپوتنیک، حسن سالاریه معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران در نشست خبری امروز که به مناسبت هفته جهانی فضا در محل سازمان فضایی برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های سازمان فضایی ایران در سال‌های اخیر منطبق با برنامه 10 سال کشور افزود: در حوزه بالادست یعنی طراحی و ساخت ماهواره، طراحی و ساخت ماهوراه سنجشی پارس 2 و 3 با مجموعه‌ پژوهشگاه فضایی و صاایران آغاز شده است. به گفته وی ساخت ماهواره پارس 2 آغاز شده و طراحی مفهومی ماهواره پارس 3 آن تمام شده است.
وی گفت: توانمندی کشور در طراحی و ساخت ماهواره‌های میکرو از سال‌های گذشته کسب شده است و به دقت‌های بالاتر خواهیم رسید. سالاریه همچنین از آغاز طراحی و ساخت ماهواره سنجشی در کلاس راداری خبر داد و یادآور شد: کشور در حوزه ماهواره‌های سار، توانمندی‌هایی دارد. ماهواره سار یک نوع ماهواره راداری است که کار طراحی و ساخت آن آغاز شده است.
به گفته وی با اجرای این طرح کشور صاحب ماهواره‌های سنجشی از جنس رادارای خواهد شد.
سالاریه گفت: ماهواره‌های سنجشی مثل پارس 1 و طلوع 3 برمبنای اپتیکی است که شرایط ابرناکی هوا و گرد و غبار بر عملکرد آن اثرگذار است ولی ماهواره‌های راداری در شرایط ابری بودن هوا قادر به جمع‌آوری داده‌هاست. توسعه پرتابگرها رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در زمینه پرتابگرها نخستین گام برای رسیدن به مدار 36 هزار کیلومتر شروع شده و پرتابگر سریر در وزارت دفاع قرارداد ساخت و آزمون آن منعقد شده و فرایند ساخت آن آغاز شده است.
وی تثبیت مدار لئو برای ماهواره‌های سنجشی را بسیار مهم دانست و گفت: اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده و در ماه‌های آتی پرتاب‌های متعددی خواهیم داشت و اشکالات فنی و توسعه‌ای آن رفع خواهد شد.
سالاریه با بیان اینکه در شش ماهه دوم سال بسیار پررونق در حوزه فضایی خواهد بود، ادامه داد: در پرتابگر قاصد به یک تثبیت قابل قبولی رسیده‌ایم و نیاز داریم برای ماهواره‌های سنگین‌تر بتوانیم پرتابگرهای کلاس سیمرغ و قائم و ذوالجناح را نیز تثبیت کنیم.
Президент Ирана Ибрагим Раиси принимает войска на параде в честь Дня национальной армии  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.09.2023
رئیسی: پرتاب موفق ماهواره ایرانی"نور۳"نشانه دیگری ازناکارآمدی تحریم‌ است
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در قراردادهای بخش خصوصی، یکی از رویکردهای بسیار جدی آن فعال‌سازی زیست‌بوم فضایی کشور در بخش خصوصی است. با گستره‌ای که در صنعت فضایی وجود دارد بدون فعال‌سازی زیست‌بوم فضایی خصوصی ادامه مسیر میسر نخواهد بود.
وی اضافه کرد: در این راستا دو قرارداد خوب منعقد شده است؛ قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای ماهواره کوثر یکی از این قراردادهاست‌ و سازمان فضایی برای توسعه زیست‌بوم تضمین خرید تصاویر ماهواره‌ای را داده است.
سالاریه اظهار کرد: مناقصاتی در حال طراحی است که از طریق بخش خصوصی مجموعه‌ای از ماهواره‌های‌ سنجشی را داشته باشیم که ماهواره نور 3 وماهواره کوثر از جمله آنهاست.
وی گفت: در سال گذشته اعلام شد منظومه ارتباطی باریک باند با هدف اینترنت اشیا در دستور کار قرار گرفته که کار طراحی مأموریت آن انجام شد. مناقصه آن برگزار شد و در شهریورماه امسال قرارداد آن امضا و ابلاغ شد و کار ساخت آن آغاز شده و امیدواریم یک منظومه ارتباطی را داشته باشیم که از باریک باند آغاز کردیم این منظومه در ماه‌های آتی تکمیل خواهد شد و اسم پروژه‌ به نام شهید سلیمانی نامگذاری شده است.
سالاریه تأکید کرد: عملیات عمرانی زیرساخت‌های پایگاه بین‌المللی فضایی برای اجرای پرتاب‌های فضایی آغاز شده است. این پایگاه که قابلیت پرتاب در شیب‌های مختلف مداری را دارد که فاز نخست آن از سال گذشته آغاز شده و اکنون نیز عملیات عمرانی فاز دوم آن آغاز شده است.
وی افرود: پیش‌بینی این است که از اواسط سال آینده قابلیت ارائه خدمات داشته باشیم. ‌ما برای منظومه‌های ماهواره‌ای‌ نیاز به رسیدن به مدار خورشیدآهنگ را داریم که از چابهار این امر امکان‌پذیر خواهد بود.
سالاریه گفت: ایجاد آزمایشگاه کلاس 500 کیلوگرم تا 1 تن را در دستور کار داریم. طراحی فضای آزمایشگاهی آن آغاز شده است و امیدواریم در سال آینده فضای این آزمایشگاه به اتمام برسد.
وی ادامه داد: موضوع بعدی تکمیل زنجیره مراکز کنترل و هدایت ماهواره است که دو مرکز مهم در چناران و سلماس است که قرارداد طراحی آن منعقد شده و کار احداث آغاز شده و إن‌شاءلله در سال آینده بهره‌برداری از این دو ایستگاه را خواهیم داشت.
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: زیست فضا موضوع بعدی است که در دستور کار ما قرار دارد. پرتاب کپسول‌های زیستی دچار توقف شده بود که در دولت سیزدهم با پیگیری‌های انجام شده و نخستین پرتاب کپسول زیستی در ایام پیشرو در سال 1402 را خواهیم داشت.
وی همچنین تأکید کرد: در حوزه زیست فضا مسیر ادامه دارد قرارداد توسعه کپسول زیستی را داریم.
سالاریه گفت: در حوزه پروژه‌های تحقیقاتی صنعت فضا یک موضوع مهم در ارتباط با بخش خصوصی طراحی و ساخت ماهواره‌های تحقیقاتی و پژوهشی است که ماهواره پژوهش 1 با هدف ناوبری مناقصه آن برگزار خواهد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала