گفتگوی لاوروف با وزیر خارجه آذربایجان درباره وضعیت قره باغ

© Sputnik / Сергей Гунеев /  مراجعه به بانک تصاویر لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
لاوروف وزیر امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 27.09.2023
اشتراک
سرگی لاوروف و جیحون بایراموف وزرای امور خارجه روسیه و آذربایجان در تماس تلفنی روز چهارشنبه درباره وضعیت قره باغ و امنیت ارمنی ها گفتگو کردند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه روسیه در این خصوص اطلاع داد.
در این پیام آمده است: در این گفتگو وضعیت قره باغ از جمله مسائل مربوط به ارائه کمک های بشردوستانه، تضمین حقوق و امنیت مردم محلی ارمنی مورد بحث قرار گرفت. راه های اجرای مجموعه ای از موافقت نامه های سه جانبه در بالاترین سطح برای سال های 2020-2022 در خصوص توسعه معاهده صلح بین باکو و ایروان، مشخص شدن حدود مرز ارمنستان و آذربایجان و رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در نظر گرفته شد.
وزارت امور خارجه روسیه افزود: وزیران همچنین در مورد تعدادی از موضوعات در دستور کار دوجانبه و منطقه ای صحبت کردند و در مورد تماس های بیشتر در سطوح مختلف به توافق رسیدند.
قره باغ کوهستانی – منطقه ای در ماورای قفقاز است که مدتهاست عامل اختلاف مرزی بین آذربایجان و ارمنستان می باشد.
غالب ساکنین این منطقه ارامنه می باشند.
در سال 1923 این منطقه عنوان استان خودمختار را در ترکیب جمهوری آذربایجان شوروی دریافت نمود. در سال 1988 جنبش الحاق به ارمنستان در قره باغ کوهستانی آغاز شد. در 2 سپتامبر 1991 استقلال آن از آذربایجان اعلام و نام آن به جمهوری قره باغ کوهستانی تغییر کرد. بین سالهای 1994-1992 آذربایجان تلاش کرد تا این جمهوری خود خوانده را تحت تسلط خود در بیاورد. این امر یک عملیات نظامی تمام عیار بود که در جریان آن تا 30 هزار نفر جان خود را از دست دادند.
در سال 1994 طرفین در مورد آتش بس توافق کردند، اما جایگاه این جمهوری مشخص نشد. در اواخر سپتامبر 2020 عملیات نظامی در قره باغ کوهستانی از سر گرفته شد. در شب 9 نوامبر آذربایجان و ارمنستان تحت حمایت مسکو در خصوص باقی ماندن در مواضع گرفته شده خود و توقف کامل درگیری و نیز تبادل اسرا و اجساد جانباختگان به توافق رسیدند. نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه و از جمله در گذرگاه لاچین مستقر شدند.
سال گذشته باکو و ایروان با میانجیگری فدراسیون روسیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا بحث در مورد آینده توافق صلح را آغاز نمودند. در اواخر ماه می امسال نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد که ایروان آماده به رسمیت شناختن تمامیت ارضی آذربایجان در چارچوب مرزهای دوران شوروی می باشد، یعنی تعلق قره باغ کوهستانی به آذربایجان. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در ماه سپتامبر به این نکته اشاره کرد که مقامات ارمنستان در عمل حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را به رسمیت شناخته اند. به گفته الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان، اگر ارمنستان موضع خود را تغییر ندهد، باکو و ایروان می توانند قرارداد صلح را تا پایان سال به امضا برسانند.
در 19 سپتامبر، آذربایجان عملیات نظامی را در قره باغ آغاز کرد و آن را "اقدامات ضد تروریستی با ماهیت محلی" برای بازگرداندن نظم قانون اساسی خواند. ایروان این را تجاوز توصیف کرد و گفت که هیچ واحد ارمنی در قره باغ وجود ندارد. یک روز بعد، با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی در مورد آتش بس حاصل شد؛ از جمله شروط آتش بس، به ویژه خلع سلاح نیروهای ارمنی و خروج تجهیزات سنگین از قره باغ مشخص شد. در 21 سپتامبر، در شهر یولاخ آذربایجان، در 100 کیلومتری شمال شرق استپانکرت، نشست نمایندگان ارامنه قره باغ با هیئت آذربایجانی برگزار شد که به ادغام این منطقه به جمهوری اختصاص داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала