تشکیل یک کارگروه ویژه برای ادغام قره باغ با آذربایجان

© Sputnik / Стрингер /  مراجعه به بانک تصاویر قرع باغ
قرع باغ - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.09.2023
اشتراک
حاجی اف، دستیار الهام علی اف: باکو یک کارگروه ویژه در مورد مسائل ادغام قره باغ ایجاد کرده است.
به گزارش اسپتنیک،حکمت حاجی اف، دستیار رئیس جمهور آذربایجان و رئیس بخش سیاست خارجی دفتر ریاست جمهوری گفت: مقامات آذربایجان یک گروه دولتی ویژه برای حل مسائل همه جانبه مربوط به ورود قره باغ کوهستانی به آذربایجان ایجاد کرده اند.
به گفته حاجی اف، "کارگروه ویژه دولتی برای حل مسائل انسانی، اقتصادی و اجتماعی مربوط به ورود قره باغ کوهستانی و ده ها هزار ارمنی قومی به آذربایجان پس از 30 سال استقلال خودخوانده ایجاد شده است".
به گفته وی، تضمین دسترسی به کمک های بشردوستانه "یک بار دیگر نیت خوب و جدیت دولت آذربایجان برای رفع نیازهای ساکنان ارمنستان و همچنین تضمین یک روند ادغام مجدد امن و با عزت را نشان می دهد."
دستیار رئیس جمهور آذربایجان گفت: "قره باغ یک انبار باروت و نظامی ترین منطقه در جهان بود. اما اکنون این در گذشته است. در این شرایط شانس صلح بین ارمنستان و آذربایجان بسیار بیشتر است."
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.09.2023
دبیرکل سازمان ملل از ارمنستان و آذربایجان خواست آتش بس را رعایت کنند
در 19 سپتامبر، آذربایجان عملیات نظامی را در قره باغ آغاز کرد و آن را "اقدامات ضد تروریستی با ماهیت محلی" برای بازگرداندن نظم قانون اساسی خواند. ایروان این را تجاوز توصیف کرد و گفت که هیچ واحد ارمنی در قره باغ وجود ندارد. یک روز بعد، با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی در مورد آتش بس حاصل شد؛ از جمله شروط آتش بس، به ویژه خلع سلاح نیروهای ارمنی و خروج تجهیزات سنگین از قره باغ مشخص شد.
در 21 سپتامبر، در شهر یولاخ آذربایجان، در 100 کیلومتری شمال شرق استپانکرت، نشست نمایندگان ارامنه قره باغ با هیئت آذربایجانی برگزار شد که به ادغام این منطقه به جمهوری اختصاص داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала