اردوغان: سوئد گام های کافی برای پیوستن به ناتو برنمی دارد

اردوغان
اردوغان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.09.2023
Telegram
اردوغان اقدامات سوئد برای تصویب عضویت خود در ناتو را ناکافی خواند.
به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی PBS آمریکا اقدامات سوئد برای تصویب عضویت خود در ناتو را ناکافی خواند.
فنلاند و سوئد، در پس‌زمینه رویدادهای اوکراین در ماه مه 2022، درخواست‌هایی را برای پیوستن به این اتحادیه ارسال کردند. فنلاند در 4 آوریل سی و یکمین عضو ناتو شد. درخواست سوئد هنوز تایید نهایی مجارستان و ترکیه را دریافت نکرده است. سوئد به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا در مذاکرات با اردوغان در ویلنیوس قبل از نشست سران ناتو موافقت کرد در ازای تصویب این درخواست، به سرعت روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا کمک کند.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در عین حال تاکید کرد که موضوعات پیوستن سوئد به ناتو و الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا "به یکدیگر مرتبط نیستند". در ماه اوت، دبیرکل ناتو گفت که خوشبین است که سوئد در پاییز امسال به این ناتو بپیوندد.
اردوغان با اشاره به اینکه سوئد باید به وعده‌های خود برای مبارزه با تروریسم عمل کند، گفت: آنکارا همچنان شاهد "تروریست‌هایی است که در خیابان‌های استکهلم راه می‌روند". وی گفت که پیشنهاد سوئد برای پیوستن به ناتو در مجلس بزرگ ملی ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و تصمیم پارلمان تعیین کننده خواهد بود.
رئیس جمهور ترکیه گفت: "این بخشی از دستور کار مجلس بزرگ ملی است. پارلمان در چارچوب تقویم خود وضعیت را ارزیابی خواهد کرد. این پیشنهاد به رای نمایندگان گذاشته خواهد شد."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала