گزارش و تحلیل

صادرات کاتالیست به روسیه

© sputnikهفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست
هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.09.2023
Telegram
اوجی: صنعت پتروشیمی فراسرزمینی را آغاز کردیم.
به گزارش اسپوتنیک، هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، با هدف معرفی و تعامل شرکت های فعال داخلی و خارجی در حوزه پتروشیمی امروز آغاز به کار کرد.
این نمایشگاه با حضور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد و به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.
گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران
جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گفت: بیش از ۲۱۰ شرکت خارجی و ۶۴۰ شرکت داخلی فعال در حوزه پتروشیمی و صنعت پلاستیک در نمایشگاه امسال حضور دارند که با توجه بین ارقام می‌توان گفت تحریم‌ها در صنعت پتروشیمی ایران بی‌اثر شده، این صنعت با ارزآوری‌ های خوبی که برای کشور دارد صنعتی بسیار مهم محسوب می‌شود، سال گذشته بیش از ۱۶ میلیارد دلار صادرات در حوزه پتروشیمی انجام شد که بخش اعظم صادرات غیر نفتی ما را تشکیل می‌دهد.
این صنعت اشتغال زایی بسیار خوبی برای کشور فراهم کرده و از همه مهمتر تحریم ناپذیر است به دلیل نیازی که دنیا امروز به صنعت پتروشیمی دارد نمی‌توان این صنعت را به طور کامل تحریم کرد.
یکی از حوزه ‌های بسیار مهم، محصولات پلیمری است، که خوشبختانه ظرفیت خوبی در کشور ایران برای تولید محصولات پلیمری ایجاد شده با مجوز های داده شده حدود ۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید محصولات پلیمری را داریم امروز اگر یک تن محصول پلیمری ساده را صادر کنیم رقم کمی عاید ما خواهد شد اما اگر این محصول را تا آخر زنجیره پیش ببریم رقم عایدی بیش از ۵ برابر خواهد شد.
در این نمایشگاه‌ ها می‌توان به آخرین دستاورد های طی یک سال گذشته نگاه کرد و هم اندیشی این حوزه صورت بگیرد.
جواد اوجی وزیر نفت ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.09.2023
اوجی: روزانه ۷۵۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید میکنیم
در دولت سیزدهم در تمام حوزه‌های وزارت نفت به سراغ طرح ‌های نیمه تمامی که ارزش سرمایه‌ گذاری دارد رفتیم، مجتمع پتروشیمی گچساران اخیراً به بهره‌برداری رسید و یک نمونه از طرح‌های نیمه تمام باقیمانده بود و تا پایان امسال ۵ شرکت پتروشیمی با ارزش ۶ تا ۷ میلیون دلار به اتمام خواهد رسید که به صنعت پتروشیمی ایران کمک خواهد کرد.
وی افزود: با سرمایه‌ گذاری ‌های حوزه نفت دو هدف را دنبال می‌کنیم یکی اتمام پروژه‌ های نیمه تمام که به رشد تولید کمک می‌کند، با این رویکرد اکنون به تولید بالغ بر ۳ میلیون بشکه نفت رسیده ‌ایم و اکنون هرچه نفت تولید می‌کنیم یا در داخل مصرف می‌شود و یا صادر می‌کنیم و دیگر کاهش تکلیفی تولید نفت گذشته؛ هدف دوم ورود به زنجیره ارزش است، اگر در تمامی تولیدات محصولات پایه پتروشیمی وارد زنجیره ارزش بشویم دیگر کشور نیاز به درآمد های ارزی نفت و میعانات گازی نخواهیم داشت.
ما سال گذشته و امسال هم به شرکت ‌های توانمند اروپایی و هم به شرکت ‌های همسایه خود از جمله شرکت سیبور روسیه صادرات کاتالیست داشتیم، در طی سفر به ونزوئلا با ریاست جمهور، دو شرکت پتروشیمی را برای توسعه قرارداد بستیم بنابراین صنعت پتروشیمی فراسرزمینی را نیز آغاز کردیم.
مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی جمهوری اسلامی ایران پیرامون نمایشگاه گفت:
سال گذشته جمهوری اسلامی ایران توانست بالغ بر ۱۵۰۰ تن انواع کاتالیست را صادر کند تا به جرگه صادر کنندگان کاتالیست بپیوندد، از کشورهای صاحب نام سفارش ساخت انواع ماشین ‌های دوار را برای صنایع پتروشیمی داشتیم و مذاکرات خوبی را برای بازارسازی و بازاریابی محصولات پتروشیمی ایران با کشورهای صاحب نام انجام دادیم.
ما ۴۴ سال پیش صنعت پتروشیمی کاملا وابسته داشتیم، چه در کالا و تجهیزات و چه در مواد شیمیایی، حتی در بهره‌ برداری نیز وابسته بودیم و اجرای طرح ‌ها باید کاملاً توسط شرکت‌ های خارجی انجام می‌شد و بالغ بر ۶۰ هزار مستشار خارجی صنایع گوناگون از جمله صنعت پتروشیمی را اداره می‌کردند؛ با وجود اینکه در آغاز جمهوری اسلامی ایران ۱۵ سال درگیر جنگ بودیم، پس از آن توسعه صنعت را آغاز کردیم؛ امروز خرسندم اعلام کنم که ظرفیت صنعت پتروشیمی ما به بالای ۹۲ میلیون تن در سال افزایش یافته این در حالیست که در سال ۵۶ این عدد یک و نیم میلیون تن بود.
وی افزود: چشم انداز ما برای آینده در افق برنامه هفتم و هشتم توسعه، بسته ‌ای حدود ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری در بخش ‌های متنوع صنعت پتروشیمی از بالا دست، میاندست و پایین دست و برخی از واحدهای وابسته را در کشور جمهوری اسلامی ایران می‌توان جستجو کرد و از مشتاقان سرمایه‌گذاری در ایران می‌خواهم که آن را مطالعه کنند. تعدادی از مهمانانی که افتخار میزبانی آنها را داریم صرفاً برای بازدید از این رویداد مهم بین المللی و سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران را دارند، اشتیاق برای بازدید از نمایشگاه امسال ۲۰ برابر نسبت به سال گذشته رشد کرده و این نشان دهنده آن است که تحریم‌ ها و ترورهای اقتصادی در صنعت پتروشیمی بی‌اثر شده.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала