امیرعبداللهیان: عراق به طور کامل بندهای توافقنامه امنیتی را اجرایی خواهد کرد

امیرعبداللهیان
امیرعبداللهیان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.09.2023
Telegram
وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر امور خارجه عراق گفت: ایران نسبت به تامین امنیت کشور جدی است و خرسندیم که امروز آقای فواد حسین اطلاعات خوبی را در خصوص خارج کردن گروه‌های تروریستی و انتقال آنها، تلاش برای خلع سلاح آنها ارائه کرد. عراق طی روزهای آینده به طور کامل بندهای توافقنامه امنیتی را اجرایی خواهد کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود که در تهران به سر می‌برد، اظهارداشت: "عراق در منظومه سیاست خارجی ایران جایگاه بسیار ممتازی دارد که این نیز برآمده از پیوندهای فرهنگی، دینی جغرافیایی و خویشاوندی بین دو کشور است".
وی گفت: "ما خرسندیم که می‌توانیم با صدای بلند اعلام کنیم که ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه دارای عالی‌ترین مناسبات دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی برخوردار هستند".
وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: "کمیسون مشترک همکاری‌های دو طرف که اخیرا برگزار شد نشان از پیشرفت های خوبی از همکاری های ایران و عراق داشت که آخرین آن پروژه ریلی بصره شلمچه بود که به منظور افزایش گردشگری میان دو طرف و افزایش حجم تجارت دو کشور و با حضور نخست وزیر عراق و معان اول رئیس جمهور ایران کلید زده شد".
وی با بیان اینکه امیدوارم شاهد ارتباط ریلی مستقیم میان ایران وعراق باشیم، گفت: امروز علاوه بر مهمترین موضوعات دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی، بر اجرای کامل توافقنامه امنیتی ایران و عراق گفتگوهای مهمی داشتیم.
تروریسم خوب و بد نمی‌شناسد
امیرعبداللهیان ادامه داد: "ایران نسبت به تامین امنیت کشور جدی است و خرسندیم که امروز آقای فواد حسین اطلاعات خوبی را در خصوص خارج کردن گروه‌های تروریستی و انتقال آنها، تلاش برای خلع سلاح آنها ارائه کرد. عراق طی روزهای آینده به طور کامل بندهای توافقنامه امنیتی را اجرایی خواهد کرد".
وی افزود: "تروریسم خوب و بد نمی‌شناسند و مایلیم تاکید کنیم که حتی یک‌ساعت فرصت دادن به تروریست‌ها به ضرر امنیت ایران، عراق و منطقه اقلیم است و باید این لکه سیاه ترویستی در چارچوب توافقنامه موجود از صفحه سفید و پر افتخار روابط کنونی عراق و ایران زدوده شود".
وزیر امور خارجه ایران بیان داشت: "یکبار دیگر تشکر از ملت عراق به دلیل مهمان نوازی عالی از زوار اربعین از کشورهای مختلف و همچنین از کلیه مقامات ملی و محلی عراق تشکر میکنم که استقبال گرم و صمیمانه‌ای را زوار اربعین داشتند.
امیرعبداللهیان تصریح کرد: "از آقای فواد حسین به دلیل واکنش های محکم و جدی در قبال اهانت به اسلام و کتاب آسمانی قرآن تشکر میکنم. اقدام عراق برای جرم انگاری اهانت به قرآن کریم اقدامی قابل تحسین لست که از مقامات عالی رتبه عراق نیز در این ارتباط تشکر می کنم".
تقدیر ایران از نقش عراق در گفت‌وگوهای رفع تحریم
امیرعبداللهیان تصریح کرد: "ما امروز مروری داشتیم بر آخرین موضوعات دوجانبه و ارزیابی مشترک ما این است که در همه زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، علمی و صنعتی همکاری‌های نیرومندی میان ما در جریان است و ما می‌توانیم از روابط نمونه دو کشور در منطقه صحبت کنیم".
وی افزود: "همچنین در خصوص برخی موضوعات منطقه‌ای و بین المللی مورد علاقه دو طرف نیز صحبت کردیم. همواره مقامات عراق نقش مهمی در کمک به نتیجه رسیدن گفتگوهای لغو تحریم‌ها دارند و از تلاش‌های آقای فواد حسین و دولت عراق در این مسیر تشکر می‌کنیم".
وزیر امور خارجه ایران بیان کرد: بخشی از گفتگوی ما به اجرای دقیق توافقنامه امنیتی گذشت که اخبار خوب و مثبتی از آقای فواد حسین شنیدیم و امیدواریم شاهد این باشیم که آنچه که گفتند در ساعات و روزهای آینده عملیاتی شود.
استقبال عراق از بهبود روابط ایران و عربستان
فواد حسین نیز گفت: "از آقای امیرعبداللهیان به خاطر دعوت کریمانه تشکر میکنم. ما سفرهای زیادی به تهران داشتیم و تلاش داریم که روابط دو کشور گسترش پیدا کند. روابط بین دو کشور ریشه های تاریخی دارد و مرتبط با جغرافیا و ارتباط فرهنگی و اقتصادی دو کشور است".
وی بیان کرد: "این روابط اقتصادی و تجاری به شکل ملموسی پیشرفت داشته است. طی صحبت‌های امروز در خصوص مسائل مختلفی گفتگو کردیم".
وزیر امور خارجه عراق افزود: "از ایران به دلیل مواضع روشن این کشور در قبال ملت عراق تشکر میکنم. انچه که ملت برای زائرین انجام دادند وظیفه عراقی‌ها است و ما به زوار کربلای مقدس خوشامد می گوییم.
فواد حسین تصریح کرد: "ما همچنین در خصوص پروژه شلمچه به بصره گفتگو کردیم. این پروژه مهم است و ایران را به بصره مرتبط می کند. این پروژه برای زیارت و سفر شهروندان ایرانی و بالعکس صورت میگیرد.
وی ادامه داد: "ما همچنین در خصوص اوضاع منطقه صحبت کردیم. ما شاهد تحولات خوبی در منطقه هستیم به خصوص زمانی که روابط ایران و عربستان از سر گرفته شد. هرچقدر که روابط منطقه‌ای گسترش پیدا کند امنیت منطقه نیز تقویت می شود. امنیت منطقه بسیار مهم است و لذا اگر تهدیدی باشد بر دیگر کشورها تاثیر خواهد گذاشت".
وزیر امور خارجه عراق اظهارداشت: "به همین خاطر عراق تلاش میکند یک وضعیتی موسوم به امنیت دسته جمعی اقدام میکند".
عراق: مسائل را با گفت‌وگو حل می‌کنیم
فواد حسین گفت: ما همچنین در خصوص توافق نامه امنیتی دو کشور صحبت کردیم. بر اساس قانون اساسی عراق ما اجازه نمی دهیم هر گروهی از خاک عراق برای حمله به دیگر کشورها استفاده کند. همکاری ایران و عراق بر اساس قانون اساسی عراق است.
وی افزود: به همین خاطر نقشه راه وضع شده و ما متعهد هستیم و تلاش داریم به هدف نهایی برسیم. این هدف این است که گروه های تروریستی نزدیک مرز ایران خلع سلاح شوند و به اردوگاه منتقل شوند.
وزیر امور خارجه عراق تصریح کرد: دولت عراق و اقلیم در این خصوص همکاری کردند و این نقشه راه را اجرا کردیم. روابط بین دو کشور روابط خوبی است و امیدواریم اگر مشکلاتی وجود دارد، این مسایل از طریق مذاکرات حل شود.
فواد حسین با اشاره به روابط ممتاز دو کشور گفت: ما باید از ابزارهای تهدید دور شویم و راه گفتگو و مذاکره را ادامه دهیم.
وی افزود: "وقتی اعلام میکنیم به توافق نامه متعهد هستیم انتظار داریم ادبیات خشونت بین دو ملت همسایه وجود نداشته باشد. الحمدالله ما به این توافقات رسیدیم و مسایل را از طریق گفتگو حل خواهیم کرد".
وزیر امور خارجه عراق در خصوص آتش زدن قرآن کریم گفت: "این موضع ثابت است که مبتنی بر دین اسلام و منافع عراق و مسلمانان است. اهانت به شخصیت ها و کتب مقدس اهانت به مفاهیم و کلمه و ازادی بیان است. در غرب مفاهیمی مانند ازادی بیان مطرح می شود اما آزادی بیان اساسش کلمه است".
وی بیان کرد: "وقتی به کلمه اهانت شود به آزادی بیان اهانت می شود. ما با این پدیده مخالفیم. پدیده اسلام هراسی در کشورهای غربی منجر به مشکلاتی خواهد شد. این پدیده منجر به نفرت پراکنی و کینه ورزی و خشونت بین برخی از کشورها و جهان اسلام می شود. ما در این خصوص ایستادیم و به راهمان ادامه خواهیم داد".
دعوت عراق از رسانه‌های ایران برای نظارت بر اجرای توافقنامه
وزیر امور خارجه عراق در خصوص سفرش به ایران بیان داشت: "این سفر هدف مختلفی را دارد. از جمله مسئله توافقنامه امنیتی است. در این توافقنامه یک نقشه راه تدوین شد. این برنامه دو روز دیگر پایان می یابد. رسانه های ایران می توانند یک سفری برای نظارت بر اجرای این توافقنامه داشته باشند".
وی ادامه داد: "دولت عراق و اقلیم به طور کامل متعهد بودند و این نقشه انجام شده و تا دو روز دیگر این نقشه پیاده خواهد شد. من می خواهم رسانه های ایران به کردستان عراق بیایند و شاهد اجرای توافقنامه باشند".
فواد حسین در خصوص همکاری ها دو کشور در پرونده های دیگر مانند آب نیز گفت: "روز گذشته در پارلمان عراق حضور داشتم. عراق با خشکسالی مواجه است و تغییرات اب وهوایی بر عراق تاثیر داشته است. مسایلی در خصوص تغییرات اب و هوا و محیط زیستی و سیاست کشورها وجود دارد".
وزیر امور خارجه عراق گفت:"منابع آب عراق از ترکیه و ایران سرازیر می شود. در دوره اخیر از این موضوع رنج بردیم. جنوب عراق با خشکسالی مواجه است. دو دولت ایران و عراق در این خصوص گفتگو کردند. همتای من وزیر منابع عراق به ایران آمد و گفتگو داشت".
وی اظهار داشت: "در این خصوص از طرف ایران به خاطر آزادسازی اب در رود کارون تشکر میکنم. اما این مساله کافی نیست زیرا ما مشکلات زیادی داریم. ما همه برای مقابله با این چالش ها کار خواهیم کرد".
فواد حسین در پایان خاطرنشان کرد: "ما به یک سیاست منطقه نیاز داریم. ما از ایران و ترکیه میخواهیم که در این خصوص به عراق کمک کنند. پارلمان عراق این برنامه را در دستورکار خودش قرار داده و خطری است که ما با ان مواجه هستیم. ضروری است که ما باهم همکاری داشته باشیم".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала