درباره معامله غلات و وضعیت اوکراین؛ مهمترین نکات مذاکرات پوتین و اردوغان در سوچی

© Segrei Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سوچی
دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سوچی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.09.2023
Telegram
روز دوشنبه 4 سپتامبر، مذاکرات روسای جمهور روسیه و ترکیه در سوچی برگزار شد.
به گزارش اسپوتنیک، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این دیدار، رهبر روسیه خاطرنشان کرد که طرفین توجه زیادی به وضعیت اوکراین و خاتمه قرارداد غلات داشتند.
پوتین درباره نتایج مذاکرات با اردوغان: روابط روسیه و ترکیه در همه زمینه ها با موفقیت در حال توسعه است؛ دیدار موفقیت آمیز بود.
همانطور که پوتین تاکید کرد، خروج مسکو از طرح دریای سیاه تاثیری بر بازار جهانی نداشت، قیمت ها در حال کاهش است، کمبود مواد غذایی وجود ندارد.
پوتین گفت: شاهد استفاده از ارزهای ملی در تبادلات میان ترکیه و روسیه هستیم، استفاده از دلار و یورو رو به کاهش است.
پوتین خاطرنشان کرد که در مذاکرات با اردوغان توجه زیادی به وضعیت اوکراین و توافق غلات شده است.
رئیس جمهور روسیه گفت در حالی که روسیه امنیت را در امتداد کریدور غلات تامین می کرد، طرف مقابل از کریدورهای بشردوستانه برای حملات تروریستی استفاده می کرد.
اردوغان گفت: در مورد توافق غلات با پوتین به طور گسترده گفتگو کردیم؛ این توافق نقش بسزایی در جلوگیری از بحران غذایی ایفا کرده است.
اردوغان اعلام کرد که آنکارا آماده میانجیگری در مسائل اوکراین است.
اردوغان افزود: روابط نزدیک آنکارا و مسکو به حل مسائل منطقه ای کمک خواهد کرد.
پوتین در ادامه گفت: اردوغان توجه زیادی به حل و فصل در اوکراین می‌کند، اما کی یف توافق‌هایی را که با میانجی‌گری ترکیه به دست آمده بود، به زباله دان فرستاد.
اردوغان افزود: ترکیه آماده کمک به فرآوری غلات روسیه برای ارسال بیشتر آن به کشورهای نیازمند است.
پوتین در خصوص ضد حمله اوکراین گفت: این یک لغزش نیست، یک شکست است.
در دسامبر 2004، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای اولین بار طی 30 سال گذشته به ترکیه سفر کرد. سران دو کشور بیانیه ای مبنی بر تعمیق دوستی و مشارکت چند جانبه بین کشورها به تصویب رساندند. در سال 2009، بیانیه ای مبنی بر گذار به سمت مرحله جدیدی از روابط و تعمیق بیشتر دوستی امضا شد.
در حال حاضر، وجه مشخصه گفت وگوی سیاسی روسیه و ترکیه، پویایی و کارایی بالاست که اول از همه با ارتباط منظم و قابل اعتماد پوتین و اردوغان مشخص شده است. آنها در سال 2022 چهار دیدار رو در رو برگزار کردند.
پوتین و اردوغان در 27 آوریل 2023 طی یک کنفرانسی ویدئویی به مناسبت تحویل سوخت هسته ای ساخت روسیه به واحد نیروگاه شماره 1 نیروگاه هسته ای آکویو ترکیه شرکت کردند.
طی سال 2022، 16 مکالمه تلفنی بین پوتین و اردوغان انجام شد. از آغاز سال 2023، روسای جمهور دوکشور روسیه و ترکیه ده مکالمه تلفنی داشته اند که آخرین آن در 2 اوت برگزار شد.
گفتنی است، آکویو اولین نیروگاه هسته ای در حال ساخت ترکیه است.قرار است پس از راه اندازی هر چهار واحد این ایستگاه با راکتورهای روسی VVER-۱۲۰۰، حدود ۳۵ میلیارد کیلووات ساعت در سال تولید کند و تا ۱۰ درصد از نیاز برق ترکیه را پوشش دهد. آکویو اولین پروژه در صنعت هسته‌ای جهانی است که بر اساس مدل "ساخت-خود-کارکردن" اجرا شد. هزینه ساخت حدود ۲۰ میلیارد دلار است. این پروژه تمام الزامات ایمنی بین المللی مدرن در صنعت انرژی هسته ای را برآورده می کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала