نخست وزیر نیجر از احتمال دستیابی به توافق با ECOWAS خبر داد

© AFP 2023Нигерские военнослужащие во время митинга сторонников военного переворота на стадионе в Ниамее
Нигерские военнослужащие во время митинга сторонников военного переворота на стадионе в Ниамее - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.09.2023
Telegram
نخست وزیر منصوب شده توسط ارتش نیجر، گفت که این کشور و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) می توانند ظرف چند روز آینده به توافقاتی دست یابند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فرانسه، علی ماهامانه لمین زین در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیامی گفت: "ما مذاکرات با ECOWAS را متوقف نکرده ایم، ما به مذاکرات ادامه می دهیم. امیدواریم تا چند روز دیگر به توافق برسیم."
در پایان ماه جولای، ارتش نیجر در تلویزیون ملی از برکناری رئیس جمهور محمد بازوم از قدرت و تشکیل شورای ملی دفاع از میهن خبر داد. رهبران اکثر کشورهای غربی و سازمان منطقه ای ECOWAS کودتا را محکوم کردند. در اوایل ماه اوت، شرکت کنندگان در نشست اضطراری روسای ستاد کل نیروهای مسلح کشورهای ECOWAS که در ابوجا (نیجریه) برگزار شد، طرحی را در صورت مداخله نظامی در نیجر به تصویب رساندند.
نیجر (مستعمره سابق فرانسه) یکی از آخرین متحدان کشورهای غربی در ساحل باقی ماند. علاوه بر این، این کشور دارای ذخایر غنی اورانیوم است که فرانسه به آن وابسته است. به گزارش رسانه های فرانسوی، این کشور آفریقایی 15 تا 17 درصد اورانیوم مصرفی برای تولید برق در فرانسه را تشکیل می دهد. در حال حاضر 1500 و 1000 سرباز فرانسوی در نیجر و چاد مستقر هستند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала