فضاپیمای کرو-7 ناسا که یاسمین مقبلی از جمله سرنشینان آن است، به فضا پرتاب شد + ویدئو

© Photo / SpaceXساخت ارزان ترین موشک جهان متوقف شد
ساخت ارزان ترین موشک جهان متوقف شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.08.2023
Telegram
فضاپیمای کرو-7 ناسا که "یاسمن مقبلی"، فضانورد ایرانی-آمریکایی، در آن حضور دارد، با موشک اسپیس‌ایکس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.
به گزارش اسپوتنیک، فضانوردان فضاپیمای کرو-7 سوار بر کپسول دراگون و موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس از زمین پرتاب شدند تا به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بروند. این فضا پیمای حامل چهار فضانورد بوده که یکی از آن‌ها "یاسمن مقبلی"، فضانورد ایرانی آمریکایی است.
این پرتاب از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا انجام شد. حدود 8 دقیقه پس از پرتاب، بخش اول آن که همان بوستر فالکون 9 است، به زمین برگشت و با موفقیت فرود آمد. حالا کپسول دراگون در مسیر رسیدن به ISS قرار دارد.
یاسمن مقبلی پس از رسیدن به نقطه بی‌وزنی، ضمن تشکر از اسپیس‌ایکس بابت پروازی روان به فضا گفت: "اسپیس‌ایکس ممنون بابت پرواز. شگفت‌انگیز بود. ما شاید چهار نفر از چهار ملیت مختلف باشیم، دانمارک، ژاپن، روسیه و ایالات‌متحده، ولی یک تیم متحد با فضا پیمای ی مشترک هستیم."
در این فضا پیمای چهار فضانورد از چهار سازمان فضایی متفاوت حضور دارند. مقبلی از ناسا فرمانده فضا پیما است و دومین فرد ایرانی پس از انوشه انصاری محسوب می‌شود که به فضا رفته است. در کنار او "اندریاس موگنسن" از سازمان فضایی اروپا نشسته که دانمارکی است و به‌عنوان خلبان ایفای نقش می‌کند. "ساتوشی فوروکاوا" و "کنستانتین بوریستوف" هم از سازمان فضایی ژاپن و روسیه به ISS می‌روند.
این چهار نفر اکنون باید سفری تقریباً 29 ساعته را پشت‌سر بگذارند تا در حوالی ساعت 16:20 فردا (5 شهریورماه) به وقت ایران به ایستگاه فضایی متصل شوند.
فضا پیمای کرو-7، همان‌طور که نامش پیداست، هفتمین فضا پیمای فضایی انسانی اسپیس‌ایکس به سفارش ناساست. البته شرکت فضایی ایلان ماسک با این فضا پیمای درمجموع 11 فضا پیمای فضایی انسانی را پشت‌سر گذاشته است.
فضانوردان کرو-7 جانشین فضانوردان کرو-6 می‌شوند که در اوایل ماه مارس به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته بودند و حدود پنج روز پس از رسیدن فضانوردان جدید، این پایگاه معلق در مدار را ترک می‌کنند. فضانوردان کرو-7 احتمالاً حدود شش ماه در ایستگاه فضایی خواهند ماند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала